Rast zúbkov a dojčenie

Zuzik    04.03.2013, 15:52

Môj syn má 4,5mesiaca a zrejme mu už pôjdu zúbky. Stále slintá a hryzie si palčeky, pchá si celé rúčky do úst. Pri dojčení je teraz nervóznejší, stáva sa, že spočiatku dobre saje, no potom sa začne odťahovať a plače. Neviem, či je to tým, že tok mlieka je slabší, alebo tým, že ho ďasienka bolia. Niekedy si dokonca pri dojčení pustí bradavku a vloží si pršteky do úst, pocucká a znova sa prisaje. Potom má obdobie, kedy sa už neprisaje vôbec a plače. Po niekoľko minútovom plači ho ukľudním a potom sa prisaje tak, že vypije všetko. Poprosím o info, či je to bežné pri prerezavaní zúbkov, alebo je problém s dojčením. Spáva mi celú noc, dojčíme iba cez deň - snažím sa tak po 2 hodinách, aby sa mu nemiešalo natrávené mlieko s nenatráveným. Pomohlo by prípadné odsávanie mlieka v noci ??? Nechcela by som ho začať zbytočne dokrmovať umelými mliekami alebo priskoro začať príkrmy. Ďakujem

Milá Zuzik,

bábätká sa môžu pri raste zúbkov správať inak a oblizovanie ručiiek môže byť v tomto veku normálne. Avšak ostatné príznaky, ktoré popisujete v súvislosti s vaším dojčením, hlavne odťahovanie sa od prsníka a podobne, skôr súvisia s dojčením ako s rastom zúbkov. Toto by bolo najlepšie posúdiť v priamom kontakte s poradkyňou pri dojčení, pretože cez internet možno vysloviť len domienky.

Prečítajte si tento dokument:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Na základe tohto dokumentu odstráňte, čo sa odstrániť dá, napríklad, ak beriete antikoncepciu, prestaňte ju užívať, začnite dojčiť častejšie ako raz za dve hodiny (nemusíte sa obávať o "miešanie natráveného mlieka s nenatráveným", bábätko sa môže dojčiť kedykoľvek, keď má chuť), vezmite si bábätko k sebe do postele, možno sa v noci zobudí a bude sa chcieť dojčiť, čo by bolo veľmi dobré. Nemusíte si v noci odsávať mlieko, skúste to skôr riešiť spoločným spaním s bábätkom.

Okrem toho kľúčom k zlepšeniu celej situácie je zvýšenie tvorby mlieka a tieto kroky z tohto dokumentu:

Ako prekonať „štrajk“ v dojčeníVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rast zúbkov a dojčenie