Otok

Lucie    19.05.2022, 21:45

Dobrý den, Jsem jsem 5. den po porodu, do včera se mi podařilo v porodnici rozkojit, po příchodu domu dcera se nechtěla přisát na delší dobu. Začla jsem používat odsávačku a po nalití prsou mám oteklé dvorce, tím pádem malá se nedokáže přichytit. A já nevím co a jak dál, aby si dvorce odpočinuli a otok zmizel, ale abych si udržela mléko když malá nebude pít. Děkuju za radu.

Milá Lucie,

prílišne naliate prsníky predstavujú nepríjemnú situáciu, ktorá však povolí a prejde sama od seba aj bez toho, aby ste čokoľvek urobili. To, čo je kľúčové je, prečo došlo k prílišnému naliatiu prsníkov, preto táto situácia znamená, že je kľúčové zlepšiť dojčenie, aby bábätko začalo z prsníka odoberať mlieko. Kroky pre zlepšenie prisatia bábätka je dôležité prejsť spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Pomôže vám, aby sa bábätko opätovne začalo prisávať. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Ak sa vám veľmi naliali prsníky, je dobré vedieť, že naliatie sa zmierni v priebehu 1 alebo 2 dní, dokonca aj bez akejkoľvek liečby. Pokračujte v dojčení bábätka a zabezpečte čo najlepšie pitie bábätka na prsníku. Ak je naliate veľmi silné pri jeho zmiernení vám môžu poskytnúť úľavu kapustné listy, ktoré sú lepšie ako ľad. V tejto situácii nie je dobré prsia nahrievať. V prípade potreby vám úľavu taktiež môže priniesť kvetinková masáž, ktorá tiež v tejto situácii môže pomôcť bábätku, aby sa prisalo. Tromi prstami každej ruky zatlačte na dvorec (hnedú časť prsníka) tak, aby sme mali bradavku umiestnenú v strede a všade okolo ste mali prsty. Dvorec držte stlačený približne minútu, potom stlačenie uvoľnite a skúste bábätko prisať. Ak sa bábätko nie je ochotné prisávať, začnite používať kapustné listy, odstriekavať si mlieko a podávať odstriekané mlieko bábätku. Zároveň zavolajte laktačnej poradkyni, aby vám prišla s prisávaním pomôcť. Prečítajte si tiež náš článok o tom, čo robiť, keď sa bábätko na prsník vôbec neprisáva.

Kapustné (zelné) listy používame pri prílišnom naliatí prsníkov približne na 3. či 4. deň po pôrode.

  1. Použite zelenú kapustu, ideálne z chladničky. Chladené kapustné listy zmiernia nepríjemné pocity z horúcich prsníkov.
  2. Niekedy môže pomôcť, ak rozvaľkáte kapustné listy valčekom na cesto (alebo rovnako dobre funguje aj 1,5-litrová plastová fľaša), vtedy sa môžu listy lepšie prispôsobiť tvaru vášho prsníka. Prípadne, ak listy nemáte možnosť rozvaľkať, natrhajte ich na menšie časti, ktoré priložíte na prsia.
  3. Obaľte prsník chladenými kapustnými listami a nechajte pôsobiť približne 20 minút. 20 minút dvakrát denne stačí, nepoužívajte ich častejšie a dlhšie.
  4. Prestaňte ich používať, hneď ako sa naliatie začne zmierňovať a začnete sa cítiť lepšie.
  5. Môžete užívať paracetamol (napríklad Paralen), ibuprofen (Ibalgin) alebo iný liek na zmiernenie bolesti, ak je to potrebné. Pri užívaní týchto liekov, nie je dôvod prestať pre to s dojčením, ako je to napokon pri takmer všetkých liekoch.
  6. Zároveň je dôležité, aby ste získali pomoc pri prisávaní bábätka a aby bábätko dobre a dostatočne pilo na prsníku. Pitie bábätka na prsníku je najlepší spôsob ako naliatie zmierniť.

Mnohé ženy sa v tejto situácii cítia zúfalo. Preto je dobré vedieť, že naliatie prsníkov povolí samo od seba, väčšinou je už na ďalší deň ráno lepšie. Veľmi vám pomôže podpora od laktačnej poradkyne, ktorá vám ukáže kvetinkovú masáž, naučí vám odstriekavať mlieko a pomôže vám s prisatím bábätka. Keďže sú prsia v tejto situácii veľmi citlivé, je dôležité, aby odstriekavanie mlieka bolo šetrné a jemné.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok