Materské mlieko v lete

Lenka    23.05.2022, 22:13

Dobry den nakolko momentalne zo zdravotných dovodov nemozem dojcit mm odsavam a podavam z flasky. Ako riesit napr na celodennom vylete aby sa mlieko nepokazilo v tychto teplotach?

Milá Lenka,

v minulosti zastaralé štúdie a publikácie uvádzali, že materské mlieko sa môže skladovať v chladničke len 24 hodín a o mrazení materského mlieka sa uvádzali nesprávne informácie, ktoré hovorili o 2 – 3 mesiacoch skladovania. V súčasnosti existujú nové výskumy, ktoré ukázali, že pri izbovej teplote (20 °C) vydrží materské mlieko 24 hodín (v chladničke pri teplote 4 °C až 29 dní), v mrazničke materské mlieko vydrží celé mesiace. Navyše sa v tejto štúdii tímu vedcov z vedcov z Leidenskej univerzity ukázalo, že nedopité mlieko nie je potrebné vyhodiť, je možné ho bábätku ponúknuť pri ďalšom kŕmení.

Ak by ste mali záujem, napíšte nám na dojcenie@mamila.sk viac o dôvodoch, pre ktoré nedojčíte. Je totiž vysoko pravdepodobné, že ak ide o to, že potrebujete užívať nejaké lieky, tak v skutočnosti nie je dôvod prestávať dojčiť. Prečítajte si toto všeobecné vysvetlenie týkajúce sa liečby počas dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Materské mlieko v lete