Nočné dojčenie

Katka    25.05.2022, 14:44

Mám sedem týždňov staré bábätko, ktoré cez deň pije z oboch prsníkov, ale v noci mu stačí jeden, pretože rýchlo naspäť zaspí. Ponúkam mu prsník hneď, keď vidím, že sa prebúdza, nie až keď je úplne prebudený. Je to v poriadku, že mu v noci stačí jeden prsník? Budí sa skoro každé tri hodiny. Ďakujem za odpoveď.

Milá Katka,

pre dojčenie neplatia žiadne pravidlá. Je možné, že bábätko sa v noci uspí pri dojčení z jedného prsníka. Jednou z funkcií dojčenia je pomôcť bábätku naspäť zaspať a je správne, že bábätku ponúkate prsník pri precitaní.

Tomu, aby sa bábätko v noci dojčilo tak často, ako potrebuje, pomáha fyzický kontakt bábätka s mamičkou počas noci, ale aj dňa. Okrem toho sa môžete uistiť, že bábätko cez deň počas dojčenia získava dostatok mlieka. Trávte s bábätkom veľa času vo fyzickom kontakte, ideálne aj v kontakte koža na kožu, pomôžte mu regulovať príjem potravy a spánkové cykly kontaktom počas nosenia. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pomôžte bábätku, aby sa prisávalo na prsník správne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nočné dojčenie