Kojenec ve střídavé péči

Lýdie    14.06.2022, 16:35

Dobrý den, jsem v rozvodovém řízení a bývalý partner chce získat mladší dceru (14 měsíců) do střídavé péče na 3 dny v týdnu s přespáními (což nedávno v ČR podpořil i ústavní soud). Dcera je od narození kojená, aktuálně samozřejmě jí i normální stravu, ale kojí se minimálně 3-5 denně (sama si dokáže říci, při nemoci i častěji) a především u prsu usíná a kojí se téměř každé 2-3 hodiny v noci. Dcera není ve věku, kdybych jí mohla cokoli vysvětlit, v podstatě se očekává, že pár nocí probrečí a pak si prostě zvykne. Obávám se o její psychickou pohodu (otec jí nikdy neuspával, nevstával k ní, není na to zvyklá), samozřejmě o problémy s mlékem v mém případě, také narušení našeho vztahu s dcerou a zdravotních komplikací dcery (starší dcera po odstavení začala trpět alergiemi a atopickým ekzémem). Mohli byste mě prosím odkázat na nějaké relevantní a ověřené informace (studie, odborníky), kteří se touto problematikou (násilného odstavení dítěte) zabývají. Když řeknu, že nechci přestat kojit, považují mě za hysterickou bio-matku, která kojí přerostlé dítě, které to už přece nepotřebuje. Prý mám mléko odsát, což po 4 letech kojení není v takovém množství možné (starší dceru jsem kojila do 3 let i během druhého těhotenství a pak v tandemu s mladší). Argumenty, že u kojení nejde pouze o výživu nevnímají. Předem děkuji za jakékoli informace.

Milá Lydie,

starostlivosť o dieťa v každom veku by mala brať do úvahy a rešpektovať v prvom rade jeho vývinové potreby namiesto predstáv rodičov. Stredobodom úvah o spôsobe starostlivosti by malo byť dieťa a malo by sa prihliadať na to, aká starostlivosť vyhovuje jemu a čo zvládne. Prvoradé je, aby sa dieťa cítilo dobre, aby nebolo traumatizované, aby sa starostlivosť oň prispôsobovala tomu, čo napĺňa jeho potreby. Striedavá starostlivosť v trvaní viacerých dní v tomto veku nič z týchto predpokladov a potrieb nenapĺňa. Vytvára umelú situáciu, ktorej sa dieťa len ťažko a s následkami prispôsobuje. Dokonca ani v rodinách, kde je otec mimoriadne angažovaný v starostlivosti o dieťatko a rodičia žijú spolu, by nebolo považované za zvládnuteľné pre dieťa, aby dieťa bolo opakovane tri dni bez matky. Otec má právo starať sa o dieťa rovnako ako ho má matka - toto právo však treba napĺňať tak, aby sa pre spokojnosť dieťaťa urobilo maximum. 

Ak starostlivosť o dieťa nezohľadňuje jeho potreby, dieťa sa v tomto veku môže prejavovať utiahnutím, môže sa navonok javiť ako pokojné, ale v skutočnosti dochádza k disociácii - stavu, ktorý vo vnútri vyvolávať stres, smútok, beznádej. 

Nočná starostlivosť v tomto veku môže byť náročná a je založená na dojčení. Dojčené dieťa v tomto veku trávi noc dojčením. Ak sa o dojčené dieťa niekto v noci nestaral, môže mať idealistickú predstavu, že dieťa jednoducho večer uloží a ono bude spať do rána a ráno bude spokojné a vyspaté. Miesto toho je oveľa pravdepodobnejší scenár, v ktorom bude dieťa plakať, bude volať mamu, bude sa chcieť dojčiť, ale hlavne vôbec nebude chápať, prečo sa mu toto deje, pretože obzvlášť v noci, pretože práve vtedy sa deti správajú inštinktívne. 

Na vašu emailovú adresu vám môžeme poslať materiály, ktoré by ste mohli využiť, pretože disociácia a potreba mať každodenný kontakt s matkou sa dokonca netýka len dojčených detí. Deti v tomto veku potrebujú také usporiadanie starostlivosti, aby mali možnosť tráviť čas s oboma rodičmi v takom rozsahu, ktorý je pre ne príjemný. A to môže zahŕňať veľkú mieru flexibility a prispôsobovania sa tomu, čo dieťa práve potrebuje. Choré dieťa sa navyše môže správať inak v čase choroby, ako zdravé dieťa, keď je v poriadku. Toto všetko je potrebné zohľadniť.

Každopádne: Aj keby súd rozhodol o striedavej starostlivosti, tak nie je dôvod na to, aby dieťatko nebolo naďalej dojčené v čase, keď ste spolu, hoci pochopiteľné, toto je mimoriadne náročné, a aj na toto by súd mal prihliadať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojenec ve střídavé péči