Reflux 8m miminko

Klára    14.06.2022, 16:18

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu, zda je toto zvracení po kojeni ještě v normálu nebo raději zajít k lékaři. Syn 8,5m trpí na reflux již od narození. Tak nějak jsme se s tím smířili, na začátku jsem řešila jak s Dr, tak s LP, ale vzhledem k tomu, že syn přibíral na váze, tak se reflux nijak moc neřešil. Jen bych podotkla, že má opravdu silný reflux, kdy v určitém období bylo převlékání i 15x denně na denním pořádku. V 6m jsem zavedla pomalu příkrmy a nyní jsme na dvou denně (dopo svačina a obed) a jinak stále kojim. Jen na večer mu dáváme kaši a UM proti zvracení a potom minimálně zvrací, ale také hned poté většinou usina. Těsně po zavedení prikrmu se zvracení zlepšilo, ale nyní je to cca dva týdny horší a vždy když dokojim, tak syn opět několikrát po kojeni zvrací a samozřejmě zvrací i ten příkrm. Nikdy nedokojuji bezprostředně po jídle, ale třeba až hodinu po a stejně ještě zvrací kousky jídla. Syn přibírá a vypadá spokojene. Je ale možné, že mu opravdu nesvědčí me mléko? Už nevím kudy kam... Žádná alergie se mu nikdy nezjišťovala. Předem moc děkuji za radu. Klára

Milá Klára,

vašu situáciu nie je jednoduché posúdiť cez internet. Píšete, že ste ju konzultovali aj s lekárom a že vaše dieťatko prospieva a nemá iné zdravotné problémy. 

Ak dieťatko prospieva, je zdravé, priberá, nemá problémy a jediná vec je, že grcká, tak potom môžete zvoliť vyčkávací prístup a nepodnikať ďalšie kroky. Je skupina detí, pri ktorých takéto grckanie/zvracanie - jedla či mlieka alebo oboch - trvá do roka i viac. A mení sa veľmi postupne. 

Je samozrejmé, že neustále prezliekanie a pranie vecí je nepríjemné. Avšak ak je toto v podstate jediná vec, ktorá z toho vyplýva, tak pokračujte v tom, čo robíte, a situácia sa zlepší postupne sama od seba, ale môže to ešte nejaký čas trvať. 

To, že po dojčení a materskom mlieku grcká bábätko viac, stále alebo častejšie, nie je prekvapujúce. Grckanie pri dojčení je bežné a predstavuje ochranný mechanizmus, aj keď trvá takto dlho. Grckanie ako také v situácii, keď je vaše dieťatko zdravé a prospieva, mu nijako neškodí. 

Vaše dojčené bábätko nepotrebuje v tomto veku dostávať umelé mlieko. Môže zaspávať pri dojčení - a ak zaspí, je vysoko pravdepodobné, že nebude grckať po zaspatí. Navyše tým, že papá príkrmy, tak tie látky, ktoré sa používajú v umelom mlieku na zahustenie, mu môžete dať aj v jedle, nemusí na to piť umelé mlieko. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Reflux 8m miminko