Lash lifting a kojení

Kateřina    13.06.2022, 18:36

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné při kojení podstoupit ošetření řas Lash lifting - jde o pozvednutí a nabarvení řas na až 8 týdnů. Všimla jsem si, že mají jako kontraindikaci napsáno kojení. Nerada bych tímto ohrozila syna, bude mít 3 týdny, výlučně kojíme. Děkuji za odpověď.

Milá Kateřino,

nie je dôvod, aby ste nemohli podstúpiť toto ošetrenie preto, že teraz dojčíte. Z hľadiska dojčenia sa ženy dozvedajú nesmierne množstvo mýtov a neprávd, ktoré vznikajú z týchto dôvodov:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie ženy ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa ženám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať ženám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu.
  5. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé ženy znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak ženy prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.

O farbení nielen rias, ale aj vlasov, či o tetovaní sa často ženy nesprávne dozvedajú, že počas dojčenia „nechytí dobre farba“ a ľudia, ktorí toto hovoria, najčastejšie hovoria o „hormónoch“ ako o dôvode. Toto však nie je založené na žiadnych vedeckých poznatkoch. Odporúčania, ktoré ste dostali, sú prostým alibizmom bez jediných vedeckých podkladov, pretože sa zdá byť jednoduchšie povedať, že máte počkať. Z hľadiska dojčenia neexistuje jediný dôvod, pre ktorý by ste sa nemohli  nechať ošetriť týmto spôsobom.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Lash lifting a kojení