Dojčenie počas zápalu prsnika

Romana    27.06.2022, 18:49

Dobrý deň, mam 3 mesačne bábätko,krmim ho výlučne z prsníkov. Chcem sa spýtať či ho môžem kojiť aj z prnika,ktorý som mala zapálený a natvrdnuty a spravil sa mi tam pľuzgier,ktorý mi praskol a začal vyteká hnis. Mlieko po odsati je čisté,nie je husté a ani nazltle. Obraciam sa na Vás nakoľko ma moja gynekologicka dovolenku. Mala som aj antibiotika, ale tie boli na nehnisave zápaly. Ďakujem za odpoveď.

Milá Romana,

dojčenie počas zápalu prsníka je dôležitou súčasťou liečby, určite preto pokračujte v dojčení a to bez ohľadu na to, ako mlieko vyzerá, ak by sa v ňom aj nachádzal hnis, toto nie je dôvod na nedojčenie. Medzičasom môžete urobiť tieto kroky:

  1. Spojte sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Problémy s prsníkmi a bradavkami sa veľmi ťažko diagnostikujú prostredníctvom internetu. To, čo popisujete, znie skôr ako absces, ktorý praskol a ak to tak je, takáto situácia nie je dôvodom pre to, aby ste nedojčili, ale odporúčame vám vyhodnotiť s laktačnou poradkyňou, či ide o absces a ak áno, prejsť spoločne, aké riešenie má táto situácia.

  1. Spoločne s laktačnou poradkyňou by ste mohli urobiť kroky, ktoré by zahŕňali zlepšenie odoberania mlieka z prsníka, pretože príčinou zablokovaných mliekovodov, zápalov prsníka a aj abscesov je primárne nerovnomerné odoberanie mlieka z prsníkov. Tieto kroky by mali zahŕňať:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Vyhodnoťte spoločne s laktačnou poradkyňou, či nie je potrebné urobiť aj ďalšie kroky, napríklad preliečiť bradavky.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie počas zápalu prsnika