slabé mliečko

Stanka Hirošová    18.08.2011, 22:28

Dobrý deň. Mám 5 týždňovú dcérku, papá mi poslednú dobu už z obidvoch prsníkov a aj tak je nespokojná, stále plače a cucá si rúčku. Je možné že mám slabé mlieko?

Milá Stanka,

materské mlieko je "šité priamo na mieru" každého bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunity a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka.

Čo sa týka druhej časti vašej otázky: Pokojne dojčite svoje bábätko z oboch prsníkov a pokojne ju potom preložte znovu na prvý prsník. Tento proces môžete opakovať až dovtedy, kým sa bábätko napije dostatočne. Zároveň však môže stáť za to nechať si skontrolovať pitie bábätka laktačnou poradkyňou, ktorá vám ukáže spôsoby, ako bábätko môže na prsníku, ktorý saje, vypiť čo najväčšie množstvo mlieka, a kedy je vhodná doba na to, aby ste bábätko preložili na druhý prsník.

Poproste o posúdenie dojčenia poradkyňu pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

1) Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Správanie bábätka, ktoré popisujete, môže niekedy súvisieť so zníženou tvorbou mlieka, čo by ale mala posúdiť poradkyňa pri dojčení priamo pozorovaním dojčenia, cez internet toto nie je dosť dobre možné:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

3) Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Na druhý prsník prekladajte bábätko vtedy, keď už ani so stláčaním nepije.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > slabé mliečko