Zbieranie a uskladňovanie mlieka

Monika    03.07.2022, 21:26

Dobrý deň. Synček má 2 mesiace, je plne dojčený. Rada by som zbierala a uskladňovala mlieko ktoré kvapká z prsníka z ktorého sa práve nedojčí. Prosím o radu či je toto mlieko vhodné na uskladnenie v mrazničke, za rovnakých podmienok ako "klasicky" odsaté, a či môžem takto zbierať celý deň do jednej nádoby a večer zamraziť. Ďakujem

Milá Monika,

áno, mlieko môžete skladovať v chladničke alebo rovno v mrazničke a prilievať k nemu čerstvo odsaté mlieko. Môžete mraziť po menších dávkach ihneď, čo má tú výhodu, že naraz rozmrazíte menšie množstvá, ktoré bábätko vypije. Pri zmrazovaní môžete vložiť nádobku priamo do mrazničky.

Na skladovanie materského mlieka môžete využívať akékoľvek nádoby, ktoré vyhovujú z hľadiska hygienického atď.

Na to, koľko môže byť materské mlieko v chladničke a mrazničke existuje množstvo názorov, ale vo všeobecnosti pre domáce použitie je to viac ako bežne uvádza, pričom rozhodujúcim faktorom je to, či materské mlieko ešte stále dobre chutí - treba dať pozor na skutočnosť, že chuť materského mlieka sa mení, aj preto, že v materskom mlieku sa nachádzajú látky, ktoré pomáhajú štiepiť jednotlivé zložky materského mlieka, a napriek tomu je materské mlieko úplne v poriadku.

Materské mlieko obsahuje rozličné látky, ktoré umožňujú jeho použite po veľmi dlhú dobu od odsatia či odstriekania

Materské mlieko v chladničke vydrží niekoľko dní, v mrazničke mnoho mesiacov. Akákoľvek ďalšia špecifikácia je len odhadom a pravdepodobne obmedzovaním skutočnej dĺžky toho, koľko materské mlieko vydrží. Ak by ste mlieko nevyužili pre svoje bábätko, môžete ho venovať žene, ktorá musí svoje bábätko dokrmovať. Spojte sa v takom prípade s niektorou z našich profesionálnych laktačných poradkýň:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vás môže skontaktovať so svojimi klientkami, ktoré by potrebovali darcovské materské mlieko pre svoje bábätká.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zbieranie a uskladňovanie mlieka