Krev v mléce, černá stolice

Barbora    06.07.2022, 09:12

Dobrý den, mám 7. týdenního chlapečka, kterého zatím pouze kojím. Včera si ublinknul mléko a byla v něm krev, následně měl černou stolici. Prohlédla jsem si bradavky a zjistila, že mám jednu jakoby odřenou a rána je do krve. Nic tomu předtím však nenasvědčovalo. Techniku kojení máme myslím zvládnutou, ale malý je savec a ty prsa prostě dostávají zabrat. Mám teď strach, že přestanu kojit, protože mu ta krev v mléce samozřejmě vadí a nevím, jak situaci řešit. Kojim z jednoho prsa, druhé odstříkávám ručně. Nevím, jestli mu bude stačit dávka pořád ze stejného prsa, než se to druhé zahojí, případně jak jej co nejrychleji zahojit? Budu Vám nesmírně vděčná za jakoukoliv radu. Nechci přestat kojit. Předem děkuji.

Milá Barboro,

v tejto situácii je možné urobiť kroky pre to, aby bábätko nepoškodzovalo bradavku pri prisávaní a aby sa mohla poškodená bradavka zahojiť. Odporúčame vám stretnúť sa s laktačnou poradkyňou a osobne zhodnotiť, ako momentálne situácia vyzerá a či by nebolo možné vrátiť sa k dojčeniu z oboch prsníkov. Samotná krv v mlieku bábätku nevadí, z tohto pohľadu môžete pokračovať v dojčení. Toto nie je dôvod na nedojčenie z jedného prsníka, či dokonca podávanie umelého mlieka, umelé mlieko prináša pre bábätko v tejto situácii zbytočné riziko. Je však potrebné odstrániť príčinu krvácania a poškodenia bradaviek. Potrebujete čo najskôr odbornú pomoc poradkyne pri dojčení, pretože kľúčom k vyriešeniu tejto situácie je úprava polohy a prisatia, ktorá dokáže urobiť veľmi veľa:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Bolesti a rany na bradavkách, ktoré popisujete nie sú normálnou súčasťou dojčenia a treba ich rýchlo riešiť. Časť zlepšenia spočíva v správnej polohe a správnom prisávaní bábätka. A poloha a prisávanie sa najlepšie zlepšujú v priamom kontakte, pretože môže ísť o drobné nepostihnuteľné detaily, ktorú môžu znamenať veľmi veľa. Jednou z ďalších príčin bolestivých bradaviek môže byť prirastená uzdička po jazykom bábätka - toto treba skontrolovať niekým skúseným (napríklad laktačnou poradkyňou), kto toto dokáže diagnostikovať. Samotný fakt, že bábätko sa prisáva k prsníku, neznamená automaticky, že bradavky budú poškodené. Ich poškodenie vždy spôsobuje to, akým spôsobom je bábätko prisaté a tieto detaily niekedy nie je jednoduché všetky vypozorovať z fotografií alebo videí.

Potrebujete tiež začať liečiť bradavky, spoločne s laktačnou poradkyňou prejdete, aké možnosti máte v tomto smere. Kým sa s poradkyňou stretnete nechávajte prsníky čo najviac na vzduchu. Nepoužívajte krémy alebo maste s obsahom lanolínu, pretože môžu byť priamou príčinou takéhoto poškodenia, aké popisujete. Ak by ste prechodne - do doby, kým sa stretneme s laktačnou poradkyňou - potrebovali riešiť bolesť, aby ste dokázali ďalej dojčiť, môžete užiť napríklad ibuprofen v dávke bežnej pre dospelého človeka, aj opakovane počas celého dňa.

Spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa tkanivo bradaviek nepoškodzuje. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Dojčite bábätko aj na naďalej. Ak by ste ho prestali dojčiť, tak by sa v konečnom dôsledku mohla celá situácia zhoršiť, nie zlepšiť. Pokúste sa s laktačnou poradkyňou vrátiť k dojčeniu z prsníka s poškodenou bradavkou. Podanie umelého mlieka fľašou dokáže celú situáciu výrazne zhoršiť. Rovnako sa vyhnite použitiu cumlíka pre upokojenie bábätka, aby ste ešte viac nezhoršovali prisatie bábätka k prsníku.

Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Krev v mléce, černá stolice