Ovulace

Jana    27.07.2022, 11:58

Dobrý den, kojím na požádání ročního chlapečka, stále kojím hodně často. Od konce šestinedělí jsem již několikrát stalo že mě začne bolet podbřišek jako kdybych měla ovulaci a nebo menstruaci. V těchto dnech mi doslova zmizí laktace. Zhruba po 5 dnech až týdnů se to jako lusknutím prstu vrátí do normálu. Nikdy jsem ale nedostala menstruaci! Nepřišla jsem na žádnou jinou příčinu ubytku laktace, chlapeček se přisává, kojí se často, žádné změny. Bylo mi řečeno, že pravděpodobně prožívám ovulaci bez menstruace a že ubytek laktace v této době je normální. Vy ale uvádíte, že ovulace bez následně menstruace probíhat nemůže, co to tedy je? Mě opravdu bolí podbřišek, pociťuji únavu, hlad, jako kdybych menstruaci a nebo ovulaci prodělávala. Mohou to být nějaké hormonální změny? Nebo opravdu ovulace bez krvácení? Dříve jsem měla trochu nepravidelnou menstruaci, nicméně v posledních letech se to upravilo a otěhotněla jsem bez problémů. Děkuji moc

Milá Jano,

z hľadiska dojčenia vám túto situáciu odporúčame prekonzultovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou vyhodnotíte pitie bábätka, jeho správanie na prsníku a ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvňovať jeho príjem mlieka, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií, videí, či informácií o dojčení. Vyhodnotíte spoločne, ako sa prejavuje to, čo pozorujete ako stratu tvorby mlieka a následné zlepšenie. Je možné, že v spolupráci s poradkyňou nájdete možnú príčinu a budete mať tak možnosť pracovať na jej odstránení.

Ak by aj skutočne táto situácia súvisela s hormonálnymi zmenami, je možné urobiť úpravy, ktoré môžu pomôcť zlepšiť to, ako sa bábätko správa na prsníku alebo ako vyzerá jeho pitie na prsníku. Ale áno, to, čo popisujete, je neobvyklé. Výsledkom ovulácie alebo ovulačného javu musí byť buď menštruácia alebo tehotenstvo. Po ovulácii vzniká žlté teliesko, ktorého životnosť je približne 2 týždne a jeho zánikom dochádza k prudkému poklesu estrogénu a progesterónu, čo spúšťa menštruačné krvácanie. Bez ovulačného javu nie je možné mať menštruáciu. A keby to, čo pozorujete aj skutočne súviselo s hormonálnymi zmenami, väčšina žien, ktoré majú naspäť menštruačný cyklus, si nijako čas ovulácie alebo menštruácie nespájajú so zmenami v dojčení. Ich deti sa dojčia ochotne ďalej. Sú ženy, ktoré pozorujú, že obdobie ovulácie či menštruácie sa spája s tým, že bábätko pije menej mlieka z prsníka, alebo že je nespokojné pri dojčení, či je pre ne dojčenie bolestivé, nepríjemné. Keď pracujeme s týmito ženami osobne, často zisťujeme, že dojčenie ako také je potrebné zlepšiť, že sa nedeje všetko ideálne a je pravdepodobné, že drobný pokles tvorby mlieka, ktorý skutočne okolo ovulácie a menštruácie môže nastať, si tieto ženy, ktorých tvorba mlieka je hraničná, všimnú. Toto je teda v takom prípade len akási špička ľadovca, ktorá poukazuje na to, že dojčenie ako také je možné zlepšiť. Je otázne, či je to takto aj vo vašom prípade, bolo by zaujímavé vedieť viac o tom, ako sa prejavuje to, čo pozorujete ako stratu mlieka.

Porozprávajte sa preto o tomto s laktačnou poradkyňou MAMILY osobne, hľadajte možné príčiny zníženia tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

a urobte spoločne všetky možné úpravy pre to, aby bolo pre vás dojčenie jednoduchšie a pohodovejšie.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok