MRI, dojcenie a mlieko

Michaela    27.07.2022, 17:37

Dobry den, Chcela by som sa spytat na vas nazor na absolvovanie MRI s kontrast.latkou pocas dojcenia, v case kedy som objednana na vysetrenie bude mat dcerka 5mesiacov je plne dojcena na poziadanie. Uz pri objednavani mi povedali ze 24 hodin po podani latky nemam dojcit a ze si mam pripravit zasobu mlieka. Som z toho bezradna pretoze jednak si neviem predstaviit 24h bez dojcenia (v ziadnom pripade to u nas nie je len zdroj potravy, ale najma prostriedok ma uspatie a douspavanie pri prebudeni). Zaroven vidim vo vasej poradni, ze pisete o tom ze po MRI s kontr.latkou sa.moze dojcit, rovnake info som si vygooglila aj v anglictine, ale.akosi nerozumiem tomu, preco tak jasne dojcenie v tomto pripade tie radiologicke centra na svk zakazuju... Malu sampzrejme vobec nechcem ohrozit... A tak rozmyslam aj nad tym ze si pripravim tie zasoby mlieka ale vlastne neviem ako postupovat...nemam pocit, ze mam prebytok mlieka, tak neviem ci.mam pomedzi dojcenia odsavat (ale to sa bojim ze potom budem mat malo mlieka ak si mala vypyta tesne po odsati). Vedeli by ste mi prosim poradit ako postupovat? Dakujem

Milá Michaela,

k tomu, že je možné absolvovať toto vyšetrenie, aj s kontrastnou látkou, tak ako ste sa dočítali v našich odpovediach v poradni dojčenia, existujú americké ako aj európske odporúčania radiólogov, ktoré toto potvrdzujú, skutočne nie je dôvod dojčenie prerušiť ani na chvíľu. Ohľadne častých rád, čo sa počas dojčenia nesmie: existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa takéto rady objavujú:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie mamičky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa mamičkách de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať mamičkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky. 24 hodín nedojčiť (navyše bezdôvodne) predstavuje pre 1,5 ročné dieťa situáciu, ktorej nedokáže porozumieť a mnohé deti ju nezvládajú bez dlhotrvajúceho plaču. Nehovoriac o tom, čo táto situácia urobí s tvorbou mlieka, ktorá je ešte stále pre dieťa tohto veku dôležitá.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu.
  5. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé mamičky znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak mamičky prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.

Magnetická rezonancia nemá akým spôsobom ovplyvniť zloženie materského mlieka, ani tvorbu materského mlieka. K tomuto faktu dnes existuje množstvo dostupných štúdií, ako aj vyjadrenia organizácií združujúcich rádiológov. Môžete dojčiť až do vyšetrenia a potom okamžite po ňom, keď to bude vaše dieťa potrebovať. Nemusíte si pripravovať mlieko do zásoby. Toto nie je ani jednoduché a navyše tak, ako píšete, odsaté mlieko nenahradí to, čo bábätko získava dojčení vo chvíľach, kedy na prsníku zaspáva, či sa utišuje. Samotný fakt, že si pripravíte dopredu zásoby materského mlieka teda nepomôže riešiť praktické aspekty starostlivosti o bábätko. Ak sa rozhodnete pre dojčenie, jednoducho oznámte personálu, že ste sa takto rozhodli a nemusíte nič vysvetľovať či zdôvodňovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > MRI, dojcenie a mlieko