Xorimax 500 a dojcenie

Janka    15.03.2013, 20:18

Dobrý deň, Prosím vás o radu... Som po abscese prsnika, ktorý bol rieseny chirurgicky. Z tohto prsnika nekojim uz 3 mesiace, nakolko som mala po kultivacii 2x pozitivny nález - zlatý stafilokok, 1x negativny nález a teraz sa stafilokok znovu vrátil, kultivacia bola znovu pozitivna. Lekar mi predpisal ATB Xorimax 500 na 10 dní (1 tbl. každých 12hod). V pribalovom letaku je však uvedené, že Ho dojciace zeny nesmu užívat, pretože sa určitá cast dostava do mliecka. Dr. mi ho ale predpisal prave kvoli tomu, abysom počas liecby mohla dalej kojit. Tak ma informacia v pribalovom letaku dost zmiatla. Neuskodim tým babatku? Syncek má 4 a pol mesiaca. Taktiež sa chcem opytat, nemohol toho sfafilokoka chytit aj syncek? Ak ano, je to pre neho nebezpečné? Ja som ho totiž po 3. kultivacii, ktorá bola negativna skusila párkrát prilozit, tak ako mi kázal dr., ale co ak uz v tom čase bol v mliecku zas stafilokok? Dakujem za odpoved.

Milá Janka,

zlaty stafylokok je často normálnou súčasťou bakteriálnej flóry na prsníku. Antibiotiká môžu byť na mieste, ak máte absces prsníka, ale ak už žiadne ďalšie ťažkosti momentálne nemáte, tak len na základe pozitívnej kultivácie, nie je užívanie antibiotík indikované.

Čisto k otázke užívanie spomínaných antibiotík počas dojčenia - áno, môžete ich užívať a pokračovať v dojčení. Informácie na príbalovom letáku sú určené na to, aby boli ochranou pre firmu, ktorá lieky vyrába, a je škoda, že mamičky zbytočne vystrašia.

Nemusíte sa obávať z hľadiska infikovania synčeka, matky a deti zdieľajú svoje baktérie, a tak je to správne. Vaše materské mlieko obsahuje protilátky a množstvo imunitných faktorov, ktoré vašemu bábätku pomáhajú pri budovaní imunity.

Môžete synčeka dojčiť, môžete ho dojčiť aj z prsníka, na ktorom bol absces, prípadne sa poraďte s laktačnou poradkyňou, ako na tomto prsníku zvyšiť tvorbu mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Xorimax 500 a dojcenie