Dieta odmieta dojcenie, chce len vodu

Martina    06.08.2022, 10:23

Dobry den, Mam 5 mesacneho syna, plne dojceny. Cez tieto horucavi som mu zacala podavat cistu vodu a nevie sa jej opit. Niekedy mi vypije aj 2,6 dcl( celu flasu). Vzdy podavam po dojceni s odstupom casu. Zacal vsak odmietat prsnik, resp pije ovela menej mliecka, kedy ako. Dnes opat vela nevypil, po chvili zacal byt nervozny, prsnik odmietol, ale vodu vypil. Moze to byt len tym teplom? Alebo aj niecim inym? Dakujem za odpoved

Milá Martina,

v tejto situácii vám odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli urobiť kroky, ktoré pomôžu bábätku začať vnímať dojčenie ako príjemné a medzičasom, aby začalo získavať potrebnú výživu. Prečítajte si v tomto článku, prečo by výlučne dojčené bábätká (ale aj bábätká výlučne kŕmené umelým mliekom) v tomto veku nemali dostávať vodu či čaj: https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/tekutiny/

Bez ohľadu na to, akú tekutinu bábätko dostáva vo fľaši, fľaša vždy poskytuje stabilný a rýchly tok tekutiny a toto bábätká uprednostňujú. Môže sa tak stať, že bábätko začne uprednostňovať pitie z fľaše a bude pri dojčení nespokojné. Fľaša navyše negatívne ovplyvňuje dojčenie aj tým, akým spôsobom sa bábätko prisáva na cumlík fľaše a ako z nej saje, toto sú všetko veľmi odlišné pohyby od tých, ktoré by malo vykonávať na prsníku a následne preto bábätko z prsníka nezískava dostatočný tok mlieka. Na to reaguje nespokojnosťou, naťahovaním prsníka, odsávaním sa, plačom, prehýbaním do luku, odmietaním dojčenia. V tejto situácii je kľúčové podniknúť kroky pre zvýšenie tvorby mlieka a zlepšenie dojčenia. Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

Vylúčte spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou v osobnom kontakte ďalšie možné príčiny zníženia tvorby mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Vyhodnoťte spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou, ako vyzerá situácia po úpravách, ktoré vám odporučí. Ak by sa teraz prechodne nedalo bábätko dostatočne nakŕmiť výlučným dojčením, keďže má bábätko už viac ako 4. mesiace, ak by sa bábätko odmietalo prisávať a nezískavalo by tak dostatok výživy, je v medzičase, kým sa zvýši tvorba mlieka a zlepší sa dojčenie, najlepším riešením podávanie jedla; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické jedlo (čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály 
c) dôvodom podávania príkrmov je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ príkrmy (napr. len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií

Pri takýchto príkrmoch by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhuleVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dieta odmieta dojcenie, chce len vodu