Už je neskoro?

Genovéva    08.08.2022, 16:15

Dobrý deň, moja otázka by bola o tom, že pred 3 týždňami sa my narodil synček. Mliečko som mu odsávala, ale zo dňa na deň mám menej a menej. Veľmi to ľutujem, už je neskoro aby som mala viac mlieka? Keď nie, tak vedeli by ste poradiť, čo a ako by mohlo pomáhať? Ďakujem za odpoveď!

Milá Genovéva,

určite nie je neskoro. V tejto situácii je možné urobiť veľa preto, aby bolo možné zlepšiť dojčenie a časom sa vrátiť k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že s uplatnením správnych postupov sa to čoskoro podarí. Všetky potrebné kroky pre takéto zlepšenie dojčenia vám odporúčame prejsť s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Z vašej otázky nie je zrejmé, či sa bábätko aj prisáva alebo ste preň odsávali mlieko a podávali mu ho mimo prsníka. Avšak bez ohľadu na to, aká je teraz situácia, so správnou pomocou je možné pomôcť bábätku začať sa prisávať, alebo ak sa už prisáva, zlepšiť dojčenie a zvýšiť tvorbu mlieka, aj príjem mlieka zo strany bábätka. Je pravdepodobné, že s dobrou pomocou bábätko po prisatí získa hneď mlieko a to ho motivuje, aby na prsníku ostalo. Tomuto pomáha aj dokrmovanie laktačnou pomôckou (cievkou po prsníku). Spoločne s laktačnou poradkyňou môžete túto situáciu zlepšiť, ak urobíte tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka stláčaniu prsníka po úprave prisatia bábätka, bude vaše bábätko získavať všetko dostupné mlieko z prsníka. Budete tak môcť prestať odsávať, pretože bábätku pomôžete vďaka správnemu prisatiu a stláčaniu prsníka získať viac mlieka, než získate po dojčení odsávačkou.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Je dôležité, že pre dokrmovanie používate dokrmovanie laktačnou pomôckou na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Dokrmovanie laktačnou pomôckou funguje najlepšie po úprave prisatia bábätka. Preto vám odporúčam prejsť tieto úpravy osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Takto budete môcť bábätku pomôcť získať omnoho viac mlieka, udržať dostatočný tok mlieka a bábätko bude motivované na prsníku ostať a nehnevať sa pri dojčení.

Ak by sa vaše bábätko teraz nebolo ochotné prisávať, budete s kontakte s laktačnou poradkyňou robiť kroky, ktoré ho prilákajú k prsníku a pomôžu mu začať sa prisávať a do tej doby je dôležité ho kŕmiť bez použitia fľaše pohárikom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) V tejto situácii je kľúčové, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Tieto kroky pomôžu, aby sa dojčenie zlepšilo. Pomôžu vám, aby ste vystihovali momenty, kedy by bábätko bolo ochotné sa dojčiť a pripravené prisať sa správne. Nechajte ho dojčiť tak často a dlho, ako to potrebuje. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník spolu s laktačnou pomôckou – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Pre bábätko v tomto veku sa prakticky celý čas bdenia spája s dojčením. Po prebudení ho teda môžete nadojčiť a v priebehu 30 – 45 minút od zobudenia ho je dôležité začať uspávať. Ak bábätko nezaspí priamo pri dojčení, je dôležité nosiť ho, hojdať, chodiť s ním, aby ste mu čo najskôr pomohli zaspať. V tomto vám môže pomôcť šatka alebo nosič, aby ste mali pritom voľné ruky a mohli sa venovať aj inej činnosti. A súčasne, keď bábätko zaspí, šatka vám poskytne voľné ruky pre pokračovanie vo vašich aktivitách. Bábätko sa v kontakte s vami vyspí kvalitnejším spánkom a tento spánok nebude trvať tak dlho. Aj to, že kontaktom s vami zregulujete príjem potravy a spánkové cykly pomôže, pretože sa tak bábätko bude častejšie chcieť dojčiť a to bude situáciu takisto zlepšovať.

Všetky tieto kroky je dôležité prejsť s osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, aby boli pre vás jednoduché a čo najrýchlejšie vám pomohli situáciu zlepšiť.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Už je neskoro?