Dojčenie- zápal prsníka? Pretrvávajuce teploty

Lucia O.    12.08.2022, 18:03

Dobry den, Syncek bude mať 2 tyzdne. Dojčím ho, ale mam uz par dni pretrvavajuce teploty, zrejme z prsnika, na jednom som si nasla hrcu, ktora s ami zda,ze sa postupne aj uvolnila. Snazim sa nahrievat a odsavat podla potreby, a dojčím maleho casto, kedze stale chce byt na prsníku. Len nebiem ako si pomoct, co sa tyka teplot. Prosím o poradenie. Ďakujem

Milá Lucia O.,

samotná teplota si nevyžaduje použiť lieky na jej potlačenie, toto nijako nezlepší proces liečby. Ak ste mali na prsníku hrču, je dôležité, že sa už uvoľnila. Príznaky by sa mali postupne zmierňovať. V tejto situácii vám odporúčame ďalej sledovať situáciu a k tomu sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vznik hrče v prsníku sa spája s nerovnomerným vyprázdňovaním prsníka, čo je spôsobené nesprávnym prisatím bábätka. A takúto situáciu má zmysel vyhodnotiť a riešiť z dlhodobého hľadiska, aby sa predišlo ďalším následkom nesprávneho prisatia bábätka a zabránilo sa aj vzniku takejto hrče v budúcnosti.

V tých najjednoduchších prípadoch ide v situáciách, akú opisujete, pravdepodobne o upchatý mliekovod, ktorý by sa vo väčšine prípadov mal vyriešiť sám od seba v priebehu 1 - 2 dní. Upchaté mliekovody sa častejšie spájajú so situáciou, kedy sa niektoré miesto v prsníku nedostatočne vyprázdni, môže sa mliekovod upchať. Na vyriešenie takejto situácie pomáha v prvom rade úprava prisatia bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a rovnomerné vyprázdňovanie prsníka. Zablokovanie mliekovodu sa deje práve v dôsledku toho, že sa niektorá časť prsníka nevyprázdňuje rovnomerne. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Pri dojčení môže mať zmysel masírovať hrče a stláčať prsník:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak by sa upchatý mliekovod spájal s "bielou bodkou" na bradavke, čiže maličkým pľuzgierikom v mieste vyústenia mliekovodu, môže vám pomôcť, ak toto miesto prepichnete sterilnou ihlou - toto má niekedy za výsledok okamžité uvoľnenie upchatia.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie- zápal prsníka? Pretrvávajuce teploty