Nespustenie mlieka

Lenka    23.08.2022, 17:37

Ahojte, je mi jasne ze tato otazka tu urcite padla 1000x, ale teda uz zacinam byt zufala. Babatko ma dnes 10dni a ja mam uplne minimum mlieka. Ledva si odsajem 10ml. Jem konske davky senovky a benediktu (po 3 tablety z kazdeho 3x denne), pijem hroznovu stavu z matysaka, pijem vela tekutin celkovo, malu si prikladam vzdy ked to ide, vela bondujeme koža na koži a dokrmujem uz od navratu z nemocnice cez cievku. Babatko saje pekne, aj si neustale pyta prso, ale proste ide z neho minimum. :( ak je tu laktacna poradkyna, ktora by mi vedela pomoct aj s tymito info, co som spisala, budem velmi velmi vdacna. Lokalita BA-Ruzinov Nivy. Velmi dakujem.

Milá Lenka,

napriek tomu, že s takouto otázkou sa na nás obracia mnoho žien, sme radi, že ste nám napísali, pretože je zrejmé, že v tejto situácii potrebujete okamžitú pomoc a podporu. Odporúčame vám, aby ste sa čo najskôr obrátili na profesionálnu laktačnú poradkyňu MAMILY, ktorú si pre svoju lokalitu môžete vybrať z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou bude kľúčové urobiť tieto úpravy:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka úprave polohy a prisatia bábätka a stláčaniu prsníka, získa vaše bábätko podstatne viac mlieka, než dokážete vy získať odsávaním. Mnohé ženy si odsajú veľmi malé množstvá mlieka, to však nemá výpovednú hodnotu o tom, koľko mlieka dokáže bábätko získať z prsníka. S dobrou pomocou je možné a pravdepodobné, že sa príjem mlieka z prsníka významne zvýši, pričom laktačná poradkyňa sa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Odporúčame vám do stretnutia s laktačnou poradkyňou naďalej zvyšovať tvorbu mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Dávkovanie byliniek, ktoré aktuálne užívate, predstavuje minimálne dávkovanie, štúdie skúmajúce tieto bylinky, typicky hovoria o vyššom dávkovaní. Nemusíte sa obávať.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nespustenie mlieka