Příliš dlouhé kojení

Iva    31.08.2022, 13:17

Dobrý den, mám na vás otázku. Synovi je měsíc a 3 dny. Měli jsme zpočátku v porodnici problém, že i když jsme tam byli 7 dní (silná žloutenka), syn ode mě nic nevytáhl a tak dostával mé odsáté mléko spolu s příkrmem. Od dob, co jsme doma, pije už jen moje mléko, dlouho jsem musela odsávat, protože ode mě vytáhl velmi málo. Postupně se nám podařilo zbavit se odsávání a přejít jen na kojení z prsu. Bohužel jelikož jsem měla velké bolesti při kojení (prasklá bradavka do krve, mykóza bradavek), které léčím podle doporučení LP, musela jsem z jednoho prsa znovu odsávat a dokrmovat. Nyní už syn opět pije jen ode mě, z prsu. Ovšem krmení trvá okolo hodiny. Syn chvilkami krásně saje, dlouhými tahy, ale většinu času jen krátce cucá. Snažím se mu pomáhat podepřením a zmačknutím prsu, ale velký efekt to nemá. Někdy ho musím budit, mám obavy abych zase neměla bolestivé a rozdrásané bradavky z toho, jak je dlouho přisátý. Dá se mu ještě nějak pomoci, aby sál efektivněji a napil se více za kratší dobu? Děkuji za odpověď. S pozdravem Bc. Iva Karmasinová, DiS.

Milá Ivo,

to, koľko mlieka bábätko získava z prsníka, sa odvíja od toho, akým spôsobom je prisaté k prsníku.  Preto vám v tejto situácii odporúčame skontaktovať sa čo najskôr s profesionálnou laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Ak už ste v kontakte s laktačnou poradkyňou MAMILY, napíšte nám, prosím, na dojcenie@mamila.sk jej meno a napíšte nám aj odkiaľ ste.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou by ste mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Poškodenie, aké opisujete, nevzniká z dlhého dojčenia. Takéto poškodenie niektoré ženy môžu mať aj po krátkom prisatí bábätka, všetko závisí od toho, kde sa bradavka po prisatí ocitne v ústočkách bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Ak máte naďalej poškodené bradavky, s laktačnou poradkyňou by ste sa mali porozprávať o možnostiach preliečenia bradaviek. Kľúčové je odstránenie primárnej príčiny – nesprávneho prisatia, ale medzičasom pri poškodení, aké opisujete, je kľúčové bradavky začať aj liečiť.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Správne prisaté bábätko získa s pomocou stláčania prsníka všetko dostupné mlieko z prsníka. Takto je možné vyhnúť sa odsávaniu. Pri správnej úprave prisatia nemá zmysel po dojčení mlieko odsávať, pretože sa medzičasom pomohlo bábätku získať všetko dostupné mlieko z prsníka. Ak napriek tomu bábätko nezíska dostatok mlieka, je kľúčové zvyšovať tvorbu mlieka bylinkami a bábätko medzičasom dokrmovať laktačnou pomôckou na prsníku (vyhnúť sa použitiu fľaše).

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Používanie týchto náhrad prsníka učí bábätko prisatiu, ktoré následne poškodzuje bradavky. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Příliš dlouhé kojení