BKM

Natália    02.09.2022, 12:37

Dobry den, mam dve otazky. Som mamou 4 tyzdnoveho chlapceka, je plne dojceny, pekne pribera, vsetko je v poriadku ibaze ho casto boli brusko - vzdy ked mu zdvihnem nohy, prdka a pod. Ja sama mam celiakiu a uz v minulosti som mala zvysene riziko alergie na BKM a niekedy mam pocit,ze mi naozaj mlieko nerobi dobre - krce, nafukovanie a pod. Teraz pri kojeni som casto hladna a mam chut na mliecne produkty jogurty pudingy a pod. a jem ich vo zvysenej forme, tak mi napadlo ci nahodou aj synovi nemozu robit zle. Za aky cas by som mala pozorovat zmeny ak by bol problem BKM? Keby ju tyzden nekonzumujem mal by sa dostavit vysledok? Bezlepkovu dietu dodrziavam. Druha otazka mi napadla ked som nedavno videla vasu otazku na FB-pytali ste sa mamiciek co najcastejsie robia ked dojcia, vacsinou odpovedali kniha,mobil,telka atd. Existuje nejaky vyskum kedy aj taketo male 4 tyzdnove babo vnima,ze napr pri kojeni citam casopis a moze to na neho zle vplyvat,ze sa na neho 100% nesustredim? Dakujem, Natalia

Milá Natália,

na otázku toho, za akú dobu sa niečo zo stravy matky objaví v materskom mlieku, nie je jednoduché odpovedať. Pri rôznych potravinách a za rôznych okolností to trvá rôzne dlho. Ak máte podozrenie na to, že môžete mať vy alergiu na bielkovinu kravského mlieka, z hľadiska pravdepodobnosti je viac pravdepodobné, že by vaše bábätko tiež mohlo mať alergiu na bielkovinu kravského mlieka, hoci to nie je isté. Preto, ak chcete, môžete vyskúšať eliminačnú diétu, v ktorej nebudete konzumovať žiadne mlieko ani produkty z kravského mlieka, výsledok by ste najneskôr po týždni mali vidieť. Omnoho pravdepodobnejšie však je to, s čím sa stretávame často, že ženy sa najčastejšie pýtajú túto otázku v súvislosti s plačom bábätka, ktorý sa pripisuje boľavému brušku, „kolike“. Strava matky býva málokedy skutočne príčinou tohto plaču. Ak by ste skutočne potrebovali držať diétu bez kravského mlieka a lepku, aby ste neboli hladná, vyskúšajte tieto tipy pre to, aby ste stíhali jesť aj popri malom bábätku:

  1. Možno vás poteší, že takáto situácia nie je neobvyklá. Matky malých bábätiek s nimi majú kopec práce a nie je pre ne jednoduché nájsť si čas na prípravu jedla ako aj na zjedenie jedla. Toto sa čoskoro zlepší.
  2. To, že dojčíte, je dôležité bez ohľadu na to, ako sa stíhate stravovať, navyše s tým, ako bude bábätko rásť, budete postupne celú situáciu zvládať lepšie.
  3. Skúste nájsť spôsoby, ako jesť jednoduché jedlá v surovom stave, ktorý si nevyžaduje veľa prípravy, napríklad ovocie, ktoré stačí zobrať do ruky a zjesť - banány, jablká, hrušky, sezónne ovocie. To isté môžete robiť so zeleninou - rajčina, paprika, uhorka, atď. Ďalej sa takto jednoducho dajú jesť orechy, semienka, atď., ktoré môžete mať vysypané v miske na stole.
  4. Skúste požiadať o pomoc s jedlom - napríklad rodinu, aby vám priniesli jedlo, prípadne, aby vám priniesli viac porcií, ktoré si môžete zamraziť. 

Problém s kolikami, boľavým bruškom a plačom bábätka nemusí súvisieť len s „plynmi v brušku“. Potvrdzujú to aj výsledky tejto štúdie, ktorej záver znie: Kvapky a lieky proti kolike nepomáhajú. Väčšinou totiž ide o ďalšie príčiny, ktoré je možné zlepšiť niektorými opatreniami:

1) Zlepšiť dojčenie v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení

Ak sa zabezpečí, aby bábätko dokázalo lepšie regulovať príjem mlieka a aby na prsníku správne pilo, situácia sa môže zlepšiť. Niekedy zlepšenie dojčenia a efektívnejšie pitie môže pomôcť, aby sa znížilo množstvo plaču. Navyše bábätko sa môže chcieť dojčiť napriek tomu, že pred chvíľkou pilo. Pokojne mu umožnite prisať sa naspäť na prsník. Možno potrebuje dojčenie na to, aby mohlo zaspať.

2) Zlepšiť spánok a zaspávanie bábätka a dokázať bábätku pomôcť, aby zaspalo. Dojčenie, spánok a plač veľmi úzko súvisia.

Najčastejšie príčiny plaču súvisiaceho so spánkom a zaspávaním sú:

  • bábätko je už unavené a chce zaspať a potrebuje pri zaspávaní pomoc
  • bábätko malo už za celý deň príliš veľa podnetov a nedokáže sa samo uspokojiť a potrebuje, aby ho niekto ponosil a pomohol mu zaspať

Sú bábätká, pri ktorých rodičia musia mať široký repertoár toho, ako ich upokoja a uspia ešte pred tým, než sú príliš unavené. Hoci to môže byť náročné, dieťatku môže pomôcť, ak sa ho budete snažiť uspať počas dňa tak, aby spalo dostatočne často a dostatočne dlho. Skúste si bábätko dať do nejakého nosiča či šatky, dojčiť ho pri tom a snažte sa ho uspať tak, aby nebolo cez deň príliš dlho hore. Ak dieťa totiž necháte hore, môže vydržať nespať, ale uspať ho bude stále ťažšie a bude stále nespokojnejšie. Aj večer ho skúste začať uspávať skôr ako obvykle, aby ste sa vyhli tomu, že už bude príliš unavené. Skúste si s ním ísť spoločne ľahnúť do postele už skôr. Dieťatko pravdepodobne potrebuje pri večernom dojčení zaspať, a ak sa mu to nepodarí, môže sa skúšať opätovne prisávať, ale keďže nezaspí, tak zúfalo plače. Niektoré bábätká večer ľahšie pri dojčení zaspia, ak sú v nejakom nosiči a popri dojčení s nimi chodíte, či ich hojdáte na fitlopte.

3) Nájsť spôsoby na utíšenie bábätka (čo môže zahŕňať nosenie, kontakt koža na kožu, použitie fitlopty a podobne).

Bábätko chce byť s niekým v blízkom kontakte (ideálne je nosiť ho v takejto situácii v šatke či inom nosiči). Bábätká potrebujú byť v náručí rodičov, a keď tam nie sú, môžu byť nespokojné. Mnohé bábätká nespĺňajú predstavu rodičov o tom, že po nadojčení by mali byť spokojné, ležkať a nejakú dobu sa hrať samy. Majú potrebu byť nosené a pozorovať rodičov pri ich bežnej činnosti.

4) Ochrániť bábätko pred prílišným množstvom podnetov a následnou predráždenosťou večer.

Zmeniť niektoré činnosti, ktoré niekedy spôsobujú plač bábätka: prebaľovanie pred dojčením, nepotrebné odgrgávanie, snaha o to, aby dieťa dokázalo samo zaspať, dávanie dieťatka dolu z prsníka pred tým, ako tuho spí; manipulácia s bábätkom po tom, čo začína (na prsníku) zaspávať; večerné kúpanie a pod.

A baby in a person's lap

Description automatically generated with medium confidence5) Bábätko vyjadruje svoju potrebu kakať či cikať a môže mu pomôcť, keď ho rozbalíme.

Mnohé bábätká rady cikajú či kakajú, keď sú rozbalené. A vtedy často zmiznú problémy s „kopkaním“ a nespokojnosťou.

Až na výnimky strava matky neovplyvňuje správanie a plač bábätka, hoci niekedy niektoré matky skutočne zistia, že niektorá potravina spôsobuje bábätku problémy - často je to napríklad konzumácia kravského mlieka. Jediný dôvod na vylúčenie nejakej potraviny by mohlo byť, ak by matke daná potravina nerobila dobre alebo ak by bol na to iný konkrétny dôvod. Paušálne vylúčenie potravín je nevhodné a nežiaduce. Strava je nepravdepodobnou príčinou plaču bábätka. Vynechajte naozaj len tie potraviny, o ktorých sa opakovane presvedčíte, že dieťaťu robia problémy. 

Všetky tieto body s vami môže prejsť laktačná poradkyňa, pretože ak pediater nenašiel medicínsku príčinu plaču, je jeho pravdepodobnou príčinou niektorý z vyššie vymenovaných bodov.

Tiež vám môže pomôcť porozprávať sa s priateľmi, známymi a rodinou a veľmi jasne ich poprosiť o pomoc, ak je pre vás situácia nezvládnuteľná. Pomôcť vám môže tiež nájsť si skupinu žien, či už v materskom centre, v podpornej skupine dojčenia alebo vo svojom okolí a často sa s nimi stretávajte - starostlivosť o dieťa nebude o nič jednoduchšia, ale budete mať viac podpory, budete sa na situáciu menej sústrediť a ostatné ženy dokážu svojou prítomnosťou trochu zmeniť vnímanie tohto náročného obdobia. Je dôležité, aby ste mali možnosť podeliť sa o svoje pocity. Robte to s ľuďmi, ktorí pre vás budú mať pochopenie a nebudú zo všetkého obviňovať dojčenie.
Plač dieťatka je vyčerpávajúci aj fyzicky, aj psychicky. Matky sa môžu cítiť vyčerpane, previnilo, neschopne a tiež reálne nič nestíhajú. Neprestávajte dojčiť, všetko toto postupne prejde a to, čo dojčenie dáva vám i vášmu dieťatku, je nenahraditeľné. Neskôr budete hrdá na to, že ste to všetko zvládli.

Dojčenie je forma starostlivosti o bábätko. Deje sa opakovane, niekoľkokrát do dňa, viacero minút. Nie je povinnosťou matky celý tento čas stráviť v aktívnej pozornosti voči svojmu bábätku. Niekedy môžete mať chuť počas dojčenia zamilovane pozerať do očiek svojho bábätka, sledovať, ako mu klipkajú očká, keď bude väčšie, budete sa spoločne pri dojčení smiať, naháňať s nožičkou, jašiť sa. Aj takto vyzerá dojčenie a tieto chvíle si môžete s bábätkom užívať vždy, keď na to spoločne budete mať chuť. A inokedy bude dojčené spojené s tým, že vás bude uspávať a môžete si pri dojčení zdriemnuť. Dojčenie môže byť časom, v ktorom sa venujete aktivitám, ktoré bavia vás, alebo aktivitám, ktoré musíte urobiť. Dojčiť môžete aj popri nakupovaní v obchode, vysávaní, čítaní knihy, surfovaní po internete. Napriek tomu, že môžete mať pocit, že v tomto čase sa svojmu bábätku "naplno nevenujete", pri každom dojčení dieťa počúva hlas svojej matky, pohybuje sa spolu s matkou, matka ho spredu ohrieva a zo zadu cíti dotyk matkinej ruky, dotýka sa matkinej pokožky, cíti chuť mlieka a vôňu matky a zároveň môže matku vidieť. Dojčenie je teda vlastne neviditeľný urýchľovač vývinu, počas ktorého vznikajú mozgové prepojenia. Podporuje vytvorenie vzťahovej väzby matky a dieťaťa a formovanie materského správania. Matka nadobúda pocit kompetentnosti, ktorý jej pomôže rýchlejšie „pochopiť“ a precítiť, že toto je jej dieťa, o ktoré sa bude vedieť postarať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok