Hypotrofický novorozenec se žloutenkou

Matka    21.09.2022, 21:51

Dobrý den, mám týdenní miminko s porodní váhou 2470g, má silnější žloutenku a stále spí. Na kojení musím budit každé 2 hodiny, buzení občas trvá opravdu dlouho, krmeni musím stihnout na každém prsu 10 minut, jinak hned usíná, občas i rychleji. Na jedno krmení se napije 30-40 Miminko bude podstupovat fototerapii, po které by se to mělo zlepšit Mohu se zeptat jak často ideálně kojit potom? Kolik by miminko mělo vypít aby se nemuselo budit tak často?

Milá Matko,

v tejto situácii vám odporúčame čo najskôr stretnúť s poradkyňou pri dojčení osobne, alebo ak to momentálne nie je možné osobne, tak aspoň telefonicky, či online. Bábätká v tomto veku skutočne môžu zaspať na prsníku predčasne, pred tým, než sa dostatočne výdatne nadojčia a ak je vaše bábätko veľmi spavé, pravdepodobne potrebuje veľmi rýchlo začať získavať omnoho viac mlieka. Napriek rozšírenej nesprávnej predstave, spavosť bábätiek nespôsobuje žltačka a aj preto fototerapia nezlepší túto situáciu. Existuje jednoduchý spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku získava mlieko a či ho získava dostatok – sledovaním pitia bábätka priamo pri dojčení. Naučiť sa rozlíšiť pitie a výdatnosť pitia sa môžete napr. aj z týchto videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ešte jednoduchšie je, ak vás naučí posúdiť výdatnosť dojčenia poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Kľúčovou otázkou v tejto vašej situácii je, ako bábätko pije na prsníku a ako sa pri dojčení správa. Je vysoko pravdepodobné, že vaše bábätko momentálne potrebuje získavať pri dojčení viac mlieka. V takom prípade by ste mali spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky vedúce k zvýšeniu príjmu materského mlieka z prsníka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Ďalšou dôležitou technikou, ako pomôcť bábätku výdatne sa napiť pred tým, než zaspí pri spomalení toku mlieka je stláčanie prsníka. Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka pred tým, než na prsníku zaspí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii je dôležité zvýšiť tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Pri spavom bábätku je kľúčové nechať bábätko čo najviac v kontakte koža na kožu s matkou. Takýto kontakt reguluje spánkové cykly a príjem potravy a bábätko sa prebudí pripravené na dojčenie. Nedávajte bábätko na spanie do zavinovačky alebo mimo svojho tela. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a keď prestane piť aj napriek stláčaniu, ponúknite mu druhý prsník ešte pred tým, než zaspí pri dojčení. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Bábätko sa potrebuje dobre vyspinkať a potom znova ísť na prsník s tým, že sa mu pomôže reálne získavať dostatok mlieka z prsníka. To je spôsob, ako prelomiť začarovaný kruh spavosti bábätka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hypotrofický novorozenec se žloutenkou