Koľko ml ma vypit 12 dnove bábätko

Renata    24.09.2022, 12:23

Dobrý deň. Dieťatko ma 12 dní. Krmim ho z prsníka ale aj si mlieko odsavam. Bradavky mam dosť citlivé a poranene. Chcem sa spýtať koľko ml by malo vypiť bábätko keďže ma 12 dní. Ma kratšiu uzdicku pod jazykom. A stane sa ze pri kŕmení mi vypije len 35ml a za spinka. Niekedy však je hore tak ju dokrmim odsatyn mliečkom aby vypila viacej. Koľko ml by malo vypiť? A je problém keď vypije niekedy menej a za spinka? Ďakujem 

Milá Renáta,

v tejto situácii existujú veľmi účinné kroky, ako pomôcť vášmu bábätku získať všetko potrebné mlieko priamo z prsníka a ako mu pomôcť, aby na prsníku nezaspalo predčasne, kým nezíska dostatok mlieka. Nie je možné odhadnúť, koľko mlieka má bábätko vypiť pri jednom dojčení, pretože dojčenie nie je pitie mlieka z fľaše. Dojčenie neposkytuje bábätku len materské mlieko, pomáha mu regulovať aj telesnú teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti. Neexistuje nič také ako štandardná dávka materského mlieka, ktorú by bábätko malo vypiť pri dojčení. Preto vám odporúčame túto otázku konzultovať spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vás naučí, ako pozorovaním dojčenia je možné vyhodnotiť, či bábätko celkovo z prsníka získava dostatok mlieka. A najmä: ukáže vám, akým spôsobom bábätku pomôcť upraviť jeho prisatie k prsníku, čo pomôže tomu, aby bábätko prestalo poškodzovať tkanivo bradaviek a nepociťovali ste bolesť pri dojčení. Správne prisatie je kľúčové nielen v prevencii poškodených bradaviek, ale od správneho prisatia sa odvíja aj dostatočné pitie bábätka. Preto spoločne s poradkyňou bude kľúčové urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Takto pomôžete bábätku získať všetko mlieko, ktoré je možné získať, stláčanie prsníka pomôže bábätku, aby nezaspalo na prsníku predčasne, kým nebude dostatočne nasýtené. Nebudete tak musieť odsávať a kŕmiť bábätko odsatým mliekom. To tiež pomôže zlepšiť situáciu s bradavkami, pretože pre mnohé ženy práve odsávanie prispieva k bolesti bradaviek a ak následne odsaté mlieko podávajú bábätku fľašou, toto ešte ďalej zhoršuje situáciu s bradavkami.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Koľko ml ma vypit 12 dnove bábätko