Dojčenie a druhé dieťa na ceste

Patrícia    03.10.2022, 13:40

Dobrý deň. Momentálne má môj syn 15 mesiacov, je dojčený na požiadanie, nie je veľký jedák. Taktiež popri uspávaní aj nočnom spánku vyžaduje dojčenie. Všetko je v poriadku no podarilo sa mi opäť otehotnieť a ja mám obavy ako to syn zvládne z pohľadu dojčenia. Veľmi by som chcela aby nám to vydržalo, no obávam sa najme času pôrodu a pobytu v nemocnici s druhým bábätkom, ako bez dojčenia vydrží. V čase pôrodu by mal mať približne rok a 9 mesiacov. Nevedeli by ste mi poskytnúť nejaké rady ako to zvládnuť, prosím? Ďakujem.

Milá Patrícia,

dojčenie počas tehotenstva prináša rôzne pocity a situácie. Je možné pokračovať v dojčení počas ďalšieho tehotenstva a je možné očakávať, že vaše dieťatko sa bude ochotne dojčiť aj naďalej až do pôrodu. Potom môžete pokračovať v dojčení po narodení ďalšieho bábätka, v tzv. tandemovom dojčení. Ak by sa na tejto ceste vyskytli z vašej strany nejaké otázky, kedykoľvek sa môžete obrátiť na nás alebo priamo na niektorú z profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Keďže píšete, že teraz je s dojčením všetko v poriadku, pokračujte v tom, čo robíte, nechajte synčeka dojčiť sa tak často a tak dlho, ako to potrebuje.

Je to tak, ako píšete, vaše dieťatko bude v čase pôrodu o celých 9 mesiacov staršie a preto bude úplne iné, než je teraz. Spomeňte si, ako veľmi sa zmenil synček od jeho narodenia do jeho 9 mesiacov. Do pôrodu vám ostáva ešte pár mesiacov a dieťatko bude v čase pôrodu zase iné dieťa. Môžete si byť istá, že keď tá situácia nastane, bude staršie dieťatko na ňu reagovať úplne inak, ako keď ju budete na túto situáciu teoreticky pripravovať v čase, keď sa ešte nič nezmení. Keď sa to zmení, väčšina detí sa správa úplne inak, ako v čase, keď bolo všetko ešte po starom a mnohí rodičia sú prekvapení, ako flexibilne reagujú deti na tieto zmeny. 

Na mnohé otázky, ktoré sa ženy pýtajú počas dojčenia v tehotenstve, prinášame odpovede v týchto článkoch:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tehotenstvo/

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tandemove/

A mnohé otázky môžete riešiť v osobnom kontakte s niektorou z našich profesionálnych laktačných poradkýň, prípadne na podporných skupinách dojčenia, ktoré organizujeme:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Vašu dilemu o tom, čo urobiť so starším dieťatkom počas pobytu v pôrodnici s ďalším bábätkom, rieši veľa žien. Čo sa týka pôrodnice, v ktorej je možné sa ubytovať aj so starším dieťatkom a sprievodcom k nemu, odporúčame vám s touto otázkou sa obrátiť na občianske združenie Ženské kruhy. Okrem toho, existuje možnosť nájsť si pôrodnicu, kde môžete byť spoločne s manželom alebo iným sprievodcom a starším dieťatkom. Skúste si nájsť takú, ktorá vám spoločný pobyt umožní. Táto investícia sa vám vyplatí. Dojčenie počas tohto obdobia dieťaťu aj vám pomôže zvládnuť prechod k tomu, že bude mať súrodenca.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a druhé dieťa na ceste