Obsahuje materské mlieko dostatok D3 vitamínu?

Zuzana    05.10.2022, 12:22

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, ako je to s materským mliekom a obsahom vitamínu C a D3 pre dieťatko? Pýtala som sa synovej pediatričky, ale zastáva názor, že mlieko nepokrýva ani minimálnu hodnotu vitamínu D3 pre potreby zabezpečenia imunity dieťatka v zimných mesiacoch. Radila používať kvapky, ktoré mám synovi (18m) denne podávať. Chcela by som sa opýtať Vás, nakoľko k Vám mám dôveru, ako to je v skutočnosti s obsahom vitamínu D3, ktorý sa cez materské mliečko dostane do tela bábätka, ktoré je dojčené na požiadanie? Ďakujem krásne

Milá Zuzana,

materské mlieko obsahuje všetko, čo má obsahovať, vrátane určitého množstva vitamínu D, ktorý však potrebuje byť doplnený o ďalšie zdroje:

a) zásoby vitamínu D v pečeni z obdobia tehotenstva (čo predpokladá, že matka mala dostatočné zásoby počas tehotenstva);

b) slnečné žiarenie, čo predpokladá dostatočný pobyt vonku.

Aby sa kompenzovali body a) a b) podáva sa všetkým deťom vitamín D v kvapkách tak, ako ich predpíše pediater.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Obsahuje materské mlieko dostatok D3 vitamínu?