Spustenie dojcenia

Terezia    10.10.2022, 20:58

Dobry den. Som tri tyzdne od prirodzeneho porodu a stale sa nespustila na plno laktacia. Pri dojceni necitim spustenie mliecka,dojcim z oboch naraz po 20 minut a potom este zaspi na prsniku po umelom mlieku.Denne uzivam 3x3 benedikt a senovku, liter caju na dojcenie,matysak, cista voda. Dojcim kazde 2 hodinky,niekedy skor na poziadanie. V nemocnici som musela zacat prikrmovat aby nas ptrepustili, momentalne po kazdom dojceni davam 30ml nutrilonu cievkou na prsniku. Chcela by som sa spytat, ze ci sa laktacia este spusti a co viac mozem prero spravit. Ma bolesti aj bruska davam biogaia, z espumisanu 5kvapiek kazde 3 hodiny som mala pocit, ze mu bolo horsie. Po prepusteni kakal prvy krat doma po 10 dnoch a potom po 6. Dakujem za radu.

Milá Terezia,

je možné, aby vaše bábätko začalo získavať omnoho viac mlieka priamo pri dojčení z prsníka. V tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Laktačná poradkyňa by vám mohla pomôcť zlepšiť dojčenie, prestať postupne dokrmovať umelým mliekom a vrátiť sa k výlučnému dojčeniu. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že sa to podarí, v tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka, aby sa zvýšil príjem materského mlieka zo strany bábätka pri dojčení a pre to, aby bolo možné sa časom vrátiť k výlučnému dojčeniu (teda postupne prestať dokrmovať umelým mliekom). Dokrmovanie umelým mliekom sa často nesprávne vníma ako jediný možný krok riešenia situácie, kedy bábätko nezískava dostatok mlieka z prsníka. Matkám sa ani nedá šanca zlepšiť v prvom rade dojčenie, hoci dokrmovanie umelou núdzovou náhradnou výživou by mal byť až posledný krok, ak sú vyčerpané všetky možnosti pre zlepšenie dojčenia. Pre návrat k výlučnému dojčeniu je možné urobiť viaceré kroky, ktoré vám bude postupne poradkyňa pri dojčení odporúčať podľa individuálneho vývoja vašej situácie. V tejto situácii potrebujete odporúčania šité na mieru vašej situácii:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Bábätká zaspávajú pri dojčení, keď sa tok mlieka spomalí. Staršie bábätká už pri pomalšom toku mlieka nezaspávajú, ale začnú sa od prsníka odtláčať, hnevať sa na ňom. Stláčaním prsníka tomuto prejdete, pretože bábätko bude získavať dostatočný tok mlieka.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Laktačná poradkyňa vás v osobnom kontakte naučí, ako môžete na dokrmovanie bábätka prestať používať fľašu a začať dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) V tejto situácii je dôležité zvyšovať tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Prejdite spoločne s laktačnou poradkyňou kroky, ktoré už pre zvyšovanie tvorby mlieka robíte. Čo sa týka pitia tekutín, štúdie ukazujú na to, že toto tvorbu mlieka neovplyvňuje, takže pokiaľ ste si nevšimli viditeľný účinok, nemusíte piť viac tekutín, než máte potrebu.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Spustenie dojcenia