Strata mlieka po horuckach

Katarina    15.10.2022, 09:59

Dobry den, moja mala bude mat 2 nesiace. Doteraz bola krmena iba mojim mliekom z prsnikov. Vsetko bolo vporiadku, mlieka dost. Pred tyzdnom som mala vysoke horucky (39) a teraz nerozoznam, ktory prsnik je "ten plny" a z ktoreho akurat papala. Da sa to mlieko este nejako znova rozbehnut? Zacala som jej davat UM cez striekacku, flasky sa bojim, ale asi mi nezostane ina moznost. Pred spinkanim jej davam este cucnut odomna nech skusa stale cucat aspon tych par kvapiek. Dakujem

Milá Katarína,

niektoré ženy, ktoré majú hraničnú tvorbu mlieka, pociťujú zníženie tvorby mlieka v dôsledku choroby vtedy, ak daná choroba zároveň ako symptóm mala horúčku. Horúčka môže byť faktor, ktorý v niektorých situáciách môže prispieť k zníženiu tvorby mlieka, hoci to nie je univerzálne. Je možné, že ste prestali pozorovať nalievanie prsníkov alebo vytekanie mlieka, avšak tento faktor sám o sebe  nie je spoľahlivý pre vyhodnotenie výdatnosti dojčenia. V priebehu prvých mesiacoch po pôrode sa totiž toto postupne bude meniť a mnohé matky už po pár mesiacoch nepociťujú vôbec žiadne nalievanie prsníkov alebo vytekanie mlieka medzi dojčeniami. Napriek tomu tvorba mlieka je pre bábätko stále dostatočná.

Preto odpoveď na vašu otázku si vyžaduje pozorovanie dojčenia a výdatnosti pitia. Ak chcete mať úplnú istotu, zavolajte si profesionálnu laktačnú poradkyňu na osobnú kontrolu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Niekedy tieto úpravy samotné postačujú na to, aby nebolo potrebné urobiť už nič viac. Inokedy je dočasne potrebné bábätko dokrmovať, kým sa urobia kroky pre návrat k výlučnému dojčeniu. Avšak v takom prípade je kľúčové vyhnúť sa použitiu fľaše či striekačky (striekačka v tomto smere nie je o nič lepšia než fľaša). Preto pri stretnutí s laktačnou poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Strata mlieka po horuckach