Bojkot u kojeni

Pavla    16.10.2022, 14:40

Dobry den, Male Nikolce je 2,5 mesice, kojim ji i dokrmuju z flasky Beba comfort. Vic ji krmim umelym mlekem nez kojim.Bolesti bradavek mam trochu pri kojeni i pres kloboucek. Skoro od porodnice pouzivam kloboucek, protoze me mala kousala do jednoho prsu a tak mi byl doporucen kloboucek, od te doby mala nechci pit z prsu ale jedine pres kloboucek...a i pres to ze ji dam pit pres kloboucek bojkotuje kojeni...odklani se hlavickou bud nahoru nebo dolu, krouti se u toho, napina do luku, kope nozickama, musim ji nekolikrat prikladat skoro nutit ke kojeni...po nekolikate se prisaje a vydrzi ale treba jen 10min pak zacne zase bojkot. Dnes treba uz pred kojenim rev, u leveho prsu vydrzela 8 min pak bojkot, u praveho dokonce bez kloboucku ale chvilku potom jsem musela nasadit kloboucek. Byl den kdy mi cely den nechtela kojit...prosim zaslat odpoved na uvedeny mail.dekuji moc Pavla

Milá Pavlo,

vo vašej situácii je možné urobiť kroky, ktoré môžu pomôcť situáciu zlepšiť. Správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. V tejto situácii môže zdanlivo fungovať použitie klobúčika, ktorý bábätko upokojí podobne, ako mnohé bábätká si v tejto situácii cmúľajú prstíky alebo cumlík. Táto situácia však môže mať aj iné riešenia, ktoré môžu navyše pomôcť udržať dojčenie z dlhodobého hľadiska. Používanie klobúčikov totiž môže postupne znižovať tvorbu mlieka, čo sa však môže prejaviť až postupne. Klobúčiky nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska spôsobujú problémy. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Ženám by sa mala ponúkať skutočná pomoc, nemali by sa im ponúkať klobúčiky a to ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" bradavkách v situácii, kedy sa bábätko neprisáva. Obe situácie – aj bolestivé bradavky, aj bábätko, ktoré sa bez klobúčikov odmieta prisať - majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého matka používa klobúčiky, môže prsník odmietať, pretože klobúčiky znižujú tvorbu mlieka. Bábätko, ktoré po prisatí nezískava dostatočný tok mlieka, môže predčasne zaspávať alebo sa od prsníka odťahovať, prípadne sať bez pitia. Bábätká nie sú „lenivé“. Bábätká získavajú mlieko tým, že sú správne prisaté, vtedy matkin prsník strieka mlieko do úst bábätka a ony ho prehĺtajú. Bábätká v skutočnosti z prsníka nezískavajú mlieko „ťahaním“, „satím“. Dlhodobo dojčiť s klobúčikom nie je zaručené a väčšinou sa to podarí iba ženám, ktoré majú veľmi vysokú tvorbu mlieka, ktorá sa takto vysoká udrží - a toto nie je bežné. Za oveľa častejší je možné považovať scenár, v ktorom sa tvorba mlieka počas používania klobúčikov postupne znižuje do takej miery, že začne byť dokrmovanie potrebné, a to do takej miery, že je možné, že žena prejde na kŕmenie z fľaše, pretože časom začne bábätko prisatie na klobúčik odmietať úplne.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kroky pre zlepšenie dojčenia vám odporúčame robiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne mohli vyhodnotiť správanie sa bábätka pri dojčení, vyhodnotiť pitie a najmä pomôcť bábätku ešte pred tým, než sa odtiahne od prsníka s plačom, aby naďalej získavalo dostatočný tok mlieka a bolo motivované ostať na prsníku. Ďalší postup sa bude odvíjať od toho, ako bude bábätko reagovať. Môžete sa pokúsiť ho prisať priamo k prsníku bez klobúčikov spoločne s cievkou laktačnej pomôcky pripravenej na prsníku, aby bábätko hneď po prisatí zažilo dostatočný tok mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ak by sa bábätko bolo ochotné prisávať, viac mlieka z prsníka mu pomôže získať úprava polohy tak, aby jeho prisatie bolo hlboké a asymetrické:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Zvlášť tento krok môže byť veľmi užitočný pre udržanie toku mlieka, aby ste predišli hnevaniu sa na prsníku po pár minútach od začiatku dojčenia.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ak by sa bábätko nebolo ochotné prisať, je kľúčové nahradiť kŕmenie fľašou kŕmením pohárikom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

Túto zručnosť vás naučí laktačná poradkyňa v osobnom kontakte a bude vás sprevádzať procesom prilákania bábätka k prsníku, aby sa začalo prisávať a získavalo dostatok mlieka.

Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, tak ako je to uvedené v spomínanom materiály pre riešenie štrajku:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bojkot u kojeni