Bolestivý prsník

Eva    18.10.2022, 17:07

Dobrý deň, mám taký problém. Dcérka ma 10 dní, snažím sa ju stále kojiť, avšak nestačí jej mliečko. Začne sa mi odťahovať a nervačiť, tak ju, žiaľ, musím dokrmovať Nutrilonom. O 22:00h som ju nakojila a dokrmila. Prvýkrát sa stalo, že spala až do 4:00h, inokedy je hore po 2/3 hodinách, takže sa mi nalial prsník a začal bolieť z vonkajšej strany, ako je ruka. Ráno som ju teda len nakojila a ostatné mlieko som si snažila odsať. Avšak netečie mi poriadne. Buď len kvapká alebo nejde vôbec. Snažila som sa kojiť ale dcérka sa od neho odstrkuje a nervačí. Prsník bol po odsatí mäkký, avšak cítim ako sa nalieva. Po kojení som si vytiahla z prsníkov (oboch) slabých 30ml. Prosím o radu, nechcem aby to zašlo až do horúčky a silného zápalu. Ďakujem

Milá Eva,

bábätká sa hnevajú a odťahujú od prsníka alebo naopak v tomto veku zaspávajú pred tým, než získajú dostatok mlieka v čase, kedy na prsníku poklesne tok mlieka. Tok mlieka bábätko reguluje tým, akým spôsobom sa prisáva k prsníku. Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa vyprázdňuje každá časť prsníka rovnomerne. To je prevencia vzniku zablokovaného mliekovodu alebo zápalu prsníka. V prípade, že bábätko dostáva fľašu (alebo cumlík, či klobúčik), jeho prisatie na prsník je typicky plytké, čo môže zhoršovať vyprázdňovanie prsníka pri dojčení a pri dlhšej pauze medzi dojčeniami sa to môže prejaviť tak, ako popisujete. V tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou bude kľúčové urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Ak sa medzičasom vo vašom prípade vyskytlo už aj zablokovanie mliekovodu alebo zápal prsníka, preštudujte si aj túto odpoveď z našej poradne a postupujte podľa konzultácie s laktačnou poradkyňou:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=10358

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolestivý prsník