Kolko minut by malo piť 3 mesacne babatko?

Karin    21.10.2022, 22:21

Dobry den, moja malinka ma 3 mesiace a zvykla som ju dojčit niekedy aj 10 minut ale teraz posledny tyzden papá asi 5 minut a sama prestane papať a odstaví sa, vyzerá že je spokojná aj pekne prehĺta počujem aj vidim ze jej ide mliečko, len neviem či to neni strátky čas nato aby sa dostatočne napapala.

Milá Karin,

spôsob, akým sa dojčí vaše bábätko, môže byť normálny pre mnohé bábätká. Kľúčové v tejto otázke sú tieto fakty:

- ako výdatne sa bábätko pri takomto dojčení napije

- či bábätko nedostáva medzi dojčeniami cumlík alebo nie sú iné dôvody, pre ktoré sa nebude dojčiť tak často, ako v skutočnosti potrebuje – napr. je zviazané v zavinovačke a nezobudí sa vtedy, keď sa dojčiť potrebuje, alebo je uspávané v kočíku a pri precitaní sa uhojdá do ďalšieho spánku

Vo vašej situácii je veľmi dôležité vedieť, čo vlastne bábätko na prsníku robí a naučiť sa rozlíšiť pitie: Keď dieťa dostáva mlieko, má: doširoka otvorené ústa, urobí pauzu v brade a potom zatvorí ústa. To, že má prsník v ústach a robí sacie pohyby nemusí znamenať, že naozaj dostáva mlieko. Keď dieťa saje, ale nedostáva mlieko, jeho brada sa hýbe rýchlo, pričom nerobí pauzu v rytme – to znamená: snažím sa dostať mlieko von, ale nejde to. Ak by ste si to radi sami vyskúšali, sledujte, ako vám pri plnení úst tekutinou brada klesne a zostane poklesnutá. Keď prehltnete, brada sa akoby na chvíľu zastaví a potom sa vráti naspäť hore. Táto pauza, viditeľná aj na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo, takže je zjavné, že hovoriť matkám, aby kŕmili dieťa 10 alebo 15 alebo 20 minút na každej strane, nemá zmysel. Dieťa, ktoré veľmi dobre pije (nielen saje) povedzme 20 minút neprerušovane, možno už druhú stranu ani nebude chcieť. Dieťa, ktoré dudluje na prsníku (nepije), môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku. Spomínanú „pauzu“ je možné vidieť na týchto videách.

Ak by ste s tým mali problém, rozlíšiť kedy bábätko pije a kedy saje bez pitia, vás dokáže profesionálna laktačná poradkyňa v osobnom kontakte pri pozorovaní dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho vás poradkyňa môže:

1) Naučiť, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, v ktorej bábätko nezískava dostatok mlieka na prsníku.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka pomôžete bábätku získať čo najviac mlieka.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Bábätku môžete ponúknuť prsník (ten istý alebo druhý, toto nie je podstatné), kedykoľvek ho potrebuje. Bábätko sa totiž môže chcieť dojčiť aj z dôvodov, ktoré nie sú priamo spojené s príjmom mlieka, ale s mnohými inými faktormi a funkciami, ktoré dojčenie spĺňa. Dojčenie je omnoho viac, než len materské mlieko, sprostredkúva fyzický kontakt s matkou, posilňuje vzájomnú naviazanosť a okrem toho pitie, ale aj satie naprázdno na prsníku, pomáha dieťaťu regulovať rôzne telesné funkcie (teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, znižuje prežívanie stresu a bolesti atď.), vymieňať imunologické informácie medzi dieťaťom a matkou, mimoriadne dôležité je pre správny vývoj ústnej dutiny a nezanedbateľný je vplyv satia na prsníku pre rozvoj mozgu. Je preto prirodzené, že bábätko sa "pýta na prsník" nielen pre potrebu nasýtenia, ale v podstate vždy, keď mu je nepríjemne, bez ohľadu na to, čo tento stav vyvolalo, dojčenie mu dokáže takmer vždy pomôcť. A tieto rôznorodé potreby bábätka nie je možné načasovať na každé dve hodiny, či iný interval. Mlieko sa trávi veľmi veľmi rýchlo, navyše vôbec nevadí, ak pije mliečko kedykoľvek. Časté pitie nemôže ublížiť, ani zaťažiť bruško, bábätká sú z tehotenstva zvyknuté na konštantný prísun živín a čím častejšie sa dojčia, tým je to pre ne lepšie. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kolko minut by malo piť 3 mesacne babatko?