Ragády a zlý tvar bradavky

Mária    28.10.2022, 16:23

Zdravím, mám trojtýždňového syna, ktorého sa snažím plne dojčiť. No ragády na jednom prsníku už boli neúnosne bolestivé a nehojili sa, tak tento len mastím a odtláčam, no raz do dňa sa mu ho snažím dať. V akejkoľvek polohe mi ho ale tak natiahne, že dieročka na bradavke je na kraji, ten vrcholček brakavky rozkrváca. Celkovo je bradavka po vybratí z ústočiek zošikmená a zakrvácaná. Dieťa sa napije no veľmi sa natrápi a dlho to trvá a takých 20 minút. A s druhou bradavkou začína byť rovnaký problém. Je toho príčiniu nesprávne prisatie alebo to môže byť uzdičkou alebo ešte aj niečo iné? V poslednej dobe sa dojčíme už výhradne len vo vertikálnej polohe. Ďakujem za odpoveď

Milá Mária,

bolesti a príznaky, ktoré opisujete, majú spoločného menovateľa a tým je to, akým spôsobom sa bábätko prisáva k prsníku. To ovplyvňuje, kde bradavka po prisatí skončí v ústočkách bábätka a či sa poškodzuje pri dojčení alebo nie. Je možné, aby sa bábätko pri prisatí poškodzovalo viac tkanivo jednej bradavky než druhej. Toto je často spôsobené napríklad aj tým, že pri prisávaní na jednu stranu sa nedarí dosiahnuť také dobré prisatie, ako sa to darí pri druhom prsníku. Alebo je to ovplyvnené aj tým, že u každej ženy vždy jeden prsník poskytuje vyšší tok mlieka a na ten prsník sa typicky bábätko bude prisávať lepšie.

V tejto situácii vám odporúčame skontaktovať sa osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou by ste mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete, kedy po dojčení bradavka vyzerá akoby zošikmená.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Vo vzpriamenej polohe môže byť náročné dosiahnuť správne prisatie bez správnej pomoci. Čo najskôr sa teda skontaktujte s laktačnou poradkyňou, aby ste našli spôsob, ako bábätku pomôcť prisať sa správne, pri poškodení, aké opisujete, rozhodujú milimetre.

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) V tejto situácii bude potrebné preliečiť boľavé bradavky. O konkrétnych možnostiach sa porozprávajte v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou. V tejto situácii je tiež potrebné vyhnúť sa mastiam s obsahom lanolínu. Ženám sa pre preliečenie bolestivých bradaviek často odporúčajú rôzne prostriedky, ktoré situáciu nielenže nezlepšia, ale majú potenciál ju aj z dlhodobého hľadiska zhoršiť (najmä prípravky s obsahom lanolínu), preto vám odporúčame túto situáciu riešiť s laktačnou poradkyňou a prestať teraz používať lanolín. Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ragády a zlý tvar bradavky