Biseptol a dojčenie - rozdielne názory

Dominika    16.11.2022, 20:34

Dobrý deň, mám 3 mesačného chlapčeka, ktorý je plne dojčený. Nebolo to tak od začiatku, dostával menšiu dávku umelého mliečka, no spoločne sa nám podarilo rozbehnúť dojčenie úplne. Začal byť trochu problém s vyprázdňovaním a tak sme obaja "obehli" vyšetrenia. Maličký je v poriadku, krv aj stolica (ktorá žiaľ bez Easylax nejde von). Mne žiaľ bol v mlieku zistený zlatý stafylokok MRSA rezistentný takmer na všetky ATB. Všeobecný lekár mi predpísal Biseptol. A tu to začína.. On tvrdí, že žiadne kontraindikácie nenašiel a že môžem dojčiť. Pediater tvrdí, že to mám veľmi zvážiť. Ale čo zvážiť, keď niesom odborník, neviem aké sú pre a proti. Volala som teda s ďalším pediatrom, ktorý tvrdí, ďalej dojčiť. Volala som tiež s odborníkom na deti, ktorý tvrdí dojčenie na čas odstaviť, odsávať sa a dieťatku dať umelé mlieko. Mám v tom chaos, dilemu, pretože je neviem zvážiť riziká a plusy. Neviem si predstaviť dieťa aj dva dni nekojiť a to aj z časového hľadiska. Funguje to aj pri uspávaní, počas noci a cez deň. Dieťatko krásne rastie, priam až rýchlo a vidím, že okrem vyprázdňovania ho nič iné netrápi. Viem, že táto téma tu bola, no kombinácia zlatý stafylokok a ATB s rôznymi názormi prináša pre mňa veľkú nepohodu. Ďakujem vopred za váš čas, ochotu, názor.

Milá Dominika,

MRSA znamená Staphylocccus aureus, ktorý môže byť bežnou súčasťou mikrobiómu veľkého percenta ľudí a teda sa bežne nachádza napríklad na pokožke, v materskom mlieku, v nose a podobne. Písmenká M a R znamenajú rezistenciu na niektoré antibiotiká. Ak zlatý stafylokok nespôsobuje klinické príznaky, čo je aj prípad vás a vášho bábätka, pretože klinickým príznakom by bola bakteriálna infekcia, tak ide o náhodný nález, ktorý neznamená, že prebieha akútne ochorenie a že by po vybratí antibiotík za určitú dobu nebolo telo človeka opäť kolonizované touto baktériou. Inými slovami, ani podávanie antibiotík, ani prerušenie dojčenia situáciu nezmení ani nezlepší. Ak by došlo k ďalšej kultivácii po určitom období, bol by nález vysoko pravdepodobne rovnaký napriek tomu, že by ste užívali antibiotiká.

Ak by ste sa napriek tomu rozhodli pre užívanie Biseptolu, pokračujte v dojčení, pretože práve dojčenie je ochranou pred infekciami a ich klinickými príznakmi. Pri užívaní Biseptolu môžete dojčiť bez obmedzení. Nehovoriac o tom, že Biseptol sa predpisuje aj deťom. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Na tieto riziká a fakty sa často zabúda. Dojčiaca matka má právo na potrebnú liečbu. V prípade tohto antibiotika sa do materského mlieka dostávajú stopové, zanedbateľné množstvá. Vaše dieťa teda nebude užívať tieto lieky spolu s vami. Navyše, ak by ono samo bolo choré, dostalo by rovnakú liečbu bez mihnutia oka. Toto celé je otázka pochopenia významu dojčenia. 

Výlučne dojčené bábätko by nemalo trpieť zápchou nemal by byť problém normálnu stolicu výlučne dojčeného bábätka vytlačiť. Nemal by teda existovať dôvod na používanie laxatív pri bábätku. Neodporúčame vám v tejto situácii ani používanie rektálnej rúrky, ktorú ženám často odporúčajú, pretože to dokáže vytvoriť návyk na vyprázdnenie s takouto pomocou.

Najčastejšie rodičia siahnu po opatreniach, ktoré pripisujú ťažkostiam so stolicou vtedy, ak je ich bábätko veľmi uplakané a nedokážu ho utíšiť. Ak sú bábätká nespokojné, často pri plači a nespokojnosti červenejú v tváričke, priťahujú nožičky, vydávajú rôzne zvuky a toto vytvára dojem, že ide o prejavy bolesti bruška a o snahu vytlačiť stolicu. V skutočnosti sa takto bábätká môžu správať aj vtedy, keď potrebujú pomoc so zaspatím, keď je pre ne náročné utíšiť sa. A existujú aj iné možné príčiny nespokojnosti bábätka, ktorá sa označí za „koliku“. Prečítajte si k tomu tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Pri pomoci bábätku v tejto situácii vám môže pomôcť profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY, ktorá vám môže ukázať rôzne spôsoby utišovania bábätka a riešenia jeho nespokojnosti. Spoločne tiež môžete vyhodnotiť dojčenie a príjem mlieka zo strany bábätka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Biseptol a dojčenie - rozdielne názory