PCO a dojcenie

Terezia    25.11.2022, 14:56

Dobry dem, som 10.ty tyzden od prirodzeneho porodu a nenalievaju sa mi prsia a ani sa nezvysila produkcia mlieka. Vsetko robim spravne, odkontrolovane niekolko krat vasou LP. Synceka dojcim na poziadanie, prikrmujem cievkou, cumel nema.Mliecka viac nemam, synceka pevazujem obcas pred a po dojceni,maximalne vytiahne 40ml.to iste aj odsavackou z oboch prsnikov. Mam syndrom polycistyckych vajecnikov,chcela som sa spytat ci to nie je pricinou mojej nedostatocnej tvorby mlieka,ze sa mi netvori dostatok prolaktinu.

Milá Terézia,

syndróm polycystických vaječníkov sa často spomína v anglosaských krajinách ako príčina nedostatočnej tvorby mlieka. Avšak v tomto čase po pôrode ženy typicky nemajú naspäť menštruačný cyklus a preto ani nemávajú vysoké hladiny estrogénu (čo sa spája s PCOS) a táto situácia neznižuje hladinu prolaktínu. Navyše, bez ohľadu na príčinu, je v rámci riešenia postup vo všeobecnosti rovnaký:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Detaily správneho prisatia by sme vám odporúčali prejsť opakovane s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY, pretože správne prisatie je kľúčové pre to, aby bábätko získavalo z prsníka čo najviac mlieka. Niekedy sa stáva, že bábätko sa prisaje správne, ale neskôr v priebehu dojčenia sa jeho hlavička znova dostáva do predklonu, noštekom do prsníka a prisatie sa stáva plytkým. Skontrolujte s laktačnou poradkyňou, či má bábätko počas celého dojčenia zaborenú v prsníku bradu.

Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Skontrolujte s laktačnou poradkyňou, či prebieha stláčanie prsníka tak, že bábätku sa takto pomáha hneď, keď prestáva na prsníku dostatočne piť a či nasleduje po stláčaní prsníkov výmena prsníkov.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Prejdite s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY to, ako vyzerá pitie bábätka a vyhodnoťte situáciu, ako sa vyvíja odkedy ste sa začali stretávať. Výdatnosť dojčenia vám odporúčame vyhodnocovať sledovaním tzv. pauzy v brade, ktorá poukazuje na pitie bábätka. Často sa totiž pri vyhodnocovaní dojčenia používajú ukazovatele, ktoré nemajú až takú dobrú výpovednú hodnotu, napríklad samotný fakt, či sa žene nalievajú prsníky, nevypovedá o tom, aká je tvorba mlieka, dokonca ženy neskôr po pôrode už žiadne nalievanie prsníkov nepozorujú, hoci pokračujú v dojčení a ich bábätká získavajú dostatok mlieka. Rovnako odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, koľko mlieka získava bábätko pri dojčení, pretože odsávačka získava mlieko odlišným spôsobom. Váženie bábätka pred a po dojčení môže byť nepresné a navyše môže situáciu komplikovať tým, že bábätko musí čakať, kým sa môže prisať k prsníku, hoci je už pripravené na dojčenie a následne sa tak môže prisávať nesprávne. Po dojčení zase môže chcieť spinkať a prevažovanie ho môže zobudiť, čo nepomáha v snahe zvyšovať príjem mlieka pri dojčení.

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité že nepoužívate fľašu, ale dokrmujete laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je určite náročné takto dokrmovať bábätko dlhšiu dobu a je pochopiteľné, že ste mohli očakávať, že toto nebude čoskoro potrebné. Ak by však skutočne situácia bola taká, že dokrmovanie bude potrebné aj naďalej, dobrá správa je, že najneskôr od 4 mesiaca bude možné umelé mlieko, ktorým dokrmujete, začať nahrádzať kalorickým jedlom. Pomerne rýchlo sa tak môže podariť prestať s dokrmovaním laktačnou pomôckou na prsníku a budete môcť bábätko dojčiť a k tomu kŕmiť jedlom podobne, ako iné ženy po 6 mesiaci.

3) Vyhodnoťte spoločne s laktačnou poradkyňou, či zvyšujete tvorbu mlieka bylinkami v správnom dávkovaní a bez vynechávania dávok:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Fyzický kontakt s bábätkom bude pomáhať, aby sa dojčilo tak často, ako to potrebuje, čo je kľúčové pre to, aby nevznikali príliš veľké rozostupy medzi dojčeniami. Toto spolu s ďalšími vyššie uvedenými krokmi bude pomáhať tomu, aby bábätko potrebovalo pri dojčení menšie množstvo dokrmovania a postupne sa množstvo dokrmu mohlo znižovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > PCO a dojcenie