Chudnutie, šport

Katarína    03.03.2023, 14:55

Dobrý deň, mám mesačné bábätko, výlučne dojčím od narodenia a zatiaľ bez problémov, ale mám dve otázky: 1. Potrebovala by som po pôrode schudnúť; so samotným chudnutím mám dosť skúseností a viem to robiť zdravým spôsobom, lenže zhruba pred týždňom a pol som chcela začať, znížila som príjem kalórií (nie radikálne). Lenže po pár dňoch sa mi znížilo množstvo mlieka (usudzujem podľa správania bábätka, frekvencie kŕmenia, spánku). Prestala som s tým a mlieka je zase dosť. Prečo sa to mohlo stať? Začala som priskoro? Prípadne som kalórie znížila príliš? Existujú nejaké štúdie o tom, aký kalorický deficit ešte neohrozí produkciu mlieka? 2. Toto je ešte trochu do budúcnosti, lebo som po sekcii a šport mi fyzioterapeutka zatrhla na 12 týždňov, ale chcela by som sa potom určite vrátiť k športu. Riešim akurát to, že dcérka sa dojčí v dosť nepravidelných intervaloch a keby som napríklad chcela ísť plávať, potrebujem aspoň dvojhodinové okno... nemáte skúsenosti s tým, ako to ženy riešia? Treba s takýmito aktivitami počkať až do tých 6 mesiacov, keď začneme s prikrmami? Nechcem dieťa nechať doma hladné, samozrejme. Radšej si s tým plávaním počkám (taký beh je napríklad bez problémov, ten viem naplánovať pod hodinu), len ma zaujímalo, či neviete o nejakom "life hacku". Ďakujem a pekný deň!

Milá Katarína,

dojčenie nie je prekážkou pre cvičenie, dôkazom toho sú aj príbehy viacerých olympijských športovkýň, ktoré počas dojčenia vyhrali dôležité preteky a s ktorými sme spolupracovali, s mnohými od útleho veku bábätka. To, čo môže byť problém, ak matka začne kvôli cvičeniu tráviť veľa času bez bábätka a tým pádom sa bábätko dojčí menej často, než by sa dojčilo, keby mohlo byť s matkou. Ak navyše v čase neprítomnosti matky bábätku dávajú cumlík alebo fľašu, toto môže tiež zhoršiť dojčenie. Toto sú dôvody, pre ktoré vznikla nesprávna predstava, že cvičenie ohrozuje dojčenie. Aj z tohto pohľadu zvážte športové aktivity, pri ktorých by ste museli od bábätka na dlhšiu dobu odísť, hľadajte také športy, kde by vás mohol niekto sprevádzať, starať sa o bábätko, kým cvičíte a v prípade, že to bude potrebné, by ste počas cvičenia bábätko nadojčili.

Pokojne cvičte tak, ako vám to bude vyhovovať a neobávajte sa, aj keby ste to prehnali, "svalovica" pri cvičení nie je žiadny problém pre dojčenie. Kyselina mliečna sa v materskom mlieku nachádza vždy.  Vaše cvičenie nezníži tvorbu mlieka a ani nespôsobí stratu mlieka a ani nespôsobí chuť mlieka, pre ktorú by bábätko dojčenie odmietalo. Samotné cvičenie tvorbu mlieka nijako neovplyvňuje. Prečítajte si si aj rozhovor s fitneskou Denisou Lipovskou, dojčiacou matkou a vrcholovou športovkyňou.

Rovnako nie je problém dojčiť a chudnúť, ak dojčiaca matka chce alebo potrebuje chudnúť. Pre dojčiace ženy totiž v zásade platia rovnaké pravidlá ako pre všetkých ostatných ľudí. Tak, ako pre kohokoľvek iného, kto chce chudnúť, nie je dobré chudnúť príliš rýchlo príliš naraz, to isté platí aj pre dojčiace ženy. Pokiaľ teda matka dodrží zásady toho, ako chudnúť rozumne a postupne tak, ako všetci ostatní ľudia, nie je dôvod, pre ktorý by to malo pre dojčenie predstavovať problém.

Ak ste po obmedzení kalorického príjmu pozorovali vplyv na dojčenie a po návrate k bežnému príjmu kalórií sa situácia zlepšila, môžete sa pokúsiť znova toto vyskúšať a odpozorovať vplyv na dojčenie. Samotným znížením príjmu mlieka totiž nie je jednoduché vysvetliť to, čo ste pozorovali. Materské mlieko sa tvorí z krvi a bez ohľadu na to, ako sa matka stravuje, krv má približne rovnaké vlastnosti. Je možné, že to, čo ste pozorovali, bola len časová zhoda týchto dvoch faktorov, menej pravdepodobnejšie je, že by sa zníženie kalorického príjmu podpísalo pod vašu úroveň energie a ochotu reagovať na potreby bábätka tak rýchlo a často, ako ich prejavuje, ak by ste boli unavená. Mimochodom aj z tohto dôvodu má zmysel kroky pre chudnutie a športovanie organizovať tak, aby ste sa necítili vyčerpaná či príliš unavená. Pretože toto môže mať nepriamy vplyv na dojčenie. Navyše, je bežné, že dojčiace ženy chudnú. Je to jedna z funkcií dojčenia - umožniť matke, aby postupne schudla a typicky sa to deje až niekoľko mesiacov po pôrode, keďže v prvých mesiacoch po narodení bábätka ženy potrebujú veľa energie navyše. A existujú štúdie, ktoré poukazujú na to, že dojčiace ženy schudnú ľahšie a rýchlejšie ako matky, ktoré nedojčia. Niekedy samozrejme samotné dojčenie nestačí na to, aby matka schudla tak, ako si praje, a potom môže byť pre ňu dôležité, aby počas dojčenia postupne schudla.

Ohľadne častých rád, že chudnúť sa počas dojčenia nesmie: existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa takéto rady objavujú:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie matky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať matkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu.
  5. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé ženy znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak ženy prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Chudnutie, šport