Starsie dieta odmieta jest

Tatiana    15.03.2023, 10:45

Dobrý deň, dcérka má 2.5 roka,a od prvých príkrmov bojujeme s jedením. Do 6m bola výlučne dojčená,problémy s dojčením sme nemali žiadne. Po 6m sme postupne začali s príkrmami,no dcérka nejavila o jedlo žiaden záujem. Ona vlastne do úst nedala do 11m vôbec nič,potom postupne po troške začala ochutnávať. Skúšali sme rôzne formy jedla-do ruky,lyžičkou kŕmiť,sama lyžickou,nech si vyberie,čo by chcela nezaberalo nič. Po roku začala po trochu ovocie,a polievky,najprv len úplne na riedko mixnuté,časom aj hustejšie,to bolo ešte fajn,vedela som jej dať čokoľvek. Po celý čas sa vlastne takmer výlučne kojila. Keď mala 1,5 roka,prestala jesť aj tie polievky,no bolo leto,mali sme sezonne domáce ovocie,a ešte paradajky,to jedine popri dojčení jedávala. Od 2 rokov (v septembri),jedáva len pečivo a keďže nechceme kupované ovocie a zeleninu,ktorého pôvod nepoznáme,tak jedávala len naše jablká a hrušky,a zárveň sa stále dojčí. S pediatričkou jej nejedenie neriešim,jej jediné riešenie spočíva v nútení do jedla a zároven odstavení od dojčenia,čo naozaj nechcem. Prosím,viete mi poradiť,ako ju presvedčiť,nech vyskúša aj nejaké iné jedlá? Ona naozaj nezje nič varené,keď jej niečo dám priamo do úst,že využijem chvíľu nepozornosti,okamžite to vypľúva a napína ju na vracanie. Už nezvládam tlak okolia na odstavenie od dojčenia,a svoj stres a nervozitu prenášam aj na dcérku. Ďakujem za odpoveď, Tatiana

Milá Tatiana,

najdôležitejšou otázkou v celej tejto situácii je, či dieťatko naďalej dostatočne priberá a prospieva. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. To, že sa 2-ročné dieťa dojčí je normálne a správne pre jeho vývoj. Dojčenie zároveň nie je dôvodom, pre ktorý dieťa menej papá, hoci ženy, ktoré riešia podobnú situáciu, sa často stretávajú s tlakom spoločnosti a okolia v predstave, že za túto situáciu „môže“ dojčenie. Dojčenie však nie je príčinou toho, prečo dieťa odmieta jesť viac potravy a odmietnuť dať mu možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie.

Ak by dieťatko nepriberalo, jedna z možností tiež je dať bábätku skontrolovať hladinu železa a zinku v krvi, pretože toto niekedy môže byť jedna z možných príčin nechutenstva dieťaťa. Okrem toho má niekedy zmysel vyhodnotiť aj to, ako vyzerá pitie dieťatka na prsníku, pretože niekedy paradoxne bábätká odmietajú jedlo preto, že nezískavajú dostatok mlieka z prsníka a zvýšenie tvorby mlieka a kroky pre zvýšenie príjmu mlieka pri dojčení zvýšia aj chuť bábätka na jedlo. Je pre vás dôležité vedieť aj to, že materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou.

Vaša situácia si pravdepodobne bude vyžadovať dlhší čas a veľa úsilia, kým sa postupne začne meniť. Konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, pre vás nemáme, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte ho do jedla. Netlačte na naň.
3) Začnite tým, že mu budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa mu budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedla. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať mu vybrať, že bude jej toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťatkom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.
Vo vašej situácii asi nie je nič horšie, ako sa každý deň budiť s pocitom, že už dnes by ste naozaj mali prísť na to, ako motivovať vaše dieťatko jesť. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, ak dieťatko nechudne, tak sa omnoho viac sústreďte na to, aby ste ho spoznávali, zisťovali čo, ako sa cíti, čo mu pomáha. Ak totiž budete každodenne hľadať tú správnu odpoveď, tak čoskoro dospejete do štádia, v ktorom budete mať strach pred každým jedlom, a to vám nepomôže.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Starsie dieta odmieta jest