Dojcenie po odstaveni

Eliska    15.03.2023, 18:46

Dobry den, je mozne ze po 8 mesiacoch odstavenia moze zena znovu dojcit? Je tam sanca ze este mam nejake mlieko? Po stlaceni bradavky troska vyslo ale neviem ci to dcerka roztaha, ma 16 mesiacov a chce sa znova dojcit. Myslite si ze je to este mozne? Dakujem velmi pekne

Milá Eliška,

určite vyskúšajte vrátiť sa k dojčeniu. Nie je síce zaručené, že sa prisaje, ale poznáme prípady, keď sa to podarilo, kedy sa dokonca začali dojčiť aj deti, ktoré dovtedy vôbec neboli dojčené. Toto dieťatko sa napr. začalo dojčiť v 2. rokoch po tom, čo už sa celé mesiace nedojčilo:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=411042938968541&set=a.411041608968674.92040.123305271075644&type=3&theater

To, ako sa to udeje, je veľmi individuálne, v tomto veku nie je nejaká jednoznačná spoľahlivá metóda, ako docieliť prisatie, ale skúste využiť tieto veci:

- prítomnosť iného dojčeného dieťaťa ako príklad

- trpezlivosť a humor

- čas, keď sa dieťatko zobúdza, zaspáva, spí veľmi ľahkým spánkom

- čas, keď má dobrú náladu a ochotu skúšať

- rozprávanie rozprávok, ukazovanie dojčiacich sa zvieratiek, detí, bábätiek

- dojčenie ponúkajte, ale nevnucujte

- využite neobvyklé situácie ako napríklad spoločné kúpanie

- prestaňte používať fľašku, ak sa to dá, toto môže tiež pomôcť prisatiu

Namiesto fľašky začnite podávať dieťatku tekutiny bežným pohárikom. Pri podávaní jedla vám môže pomôcť zamerať sa na kalorické potraviny, ktoré sú uvedené na konci tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

- nevzdávajte to po prvých pár razoch, chce to veľa času

- skúste začať navštevovať podpornú skupinu dojčenia vo vašom meste, kde bude mať vaše dieťatko možnosť vidieť staršie dojčené deti a možno sa inšpiruje

- využite poznanie svojho dieťatka na to, čo by mu mohlo najviac pomôcť na to, aby sa prisalo

Okrem toho má zmysel investovať do krokov pre zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

Ak by ste mali na to priestor, v tejto situácii by sa zvyšovanie tvorby mlieka malo spojiť s tým, že by ste si mlieko odstriekavali a dieťatku ho dávali v poháriku, ak by chcelo alebo ho primiešavali do jedla. Aj toto samo o sebe by preň malo veľkú cenu. Okrem toho má zmysel stráviť čas uvedeným krokmi na to, aby sa dieťatko prisalo.

Môžete sa obrátiť na laktačnú poradkyňu:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste mohli jednotlivé kroky konzultovať a dostať odporúčania šité na mieru konkrétnej situácii a tiež získavať psychickú podporu a povzbudenie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie po odstaveni