Dojčenie a tehotenstvo

Lucia    16.05.2023, 09:53

Dobrý deň prajem, dojčím 6 mesačného synčeka a zistila som, že som tehotná, Všimla som si, že mi poklesla tvorba mlieka, ako ju podporiť? aby malý nebol hladný? Ďakujem za rady

Milá Lucia,

blahoželáme vám k ďalšiemu bábätku! V tehotenstve môžete pokračovať v dojčení. Tvorba mlieka sa v tehotenstve vždy výrazne zníži vplyvom tehotenských hormónov a neexistuje spôsob, ako ju zvýšiť, preto vám neodporúčame žiadnymi prostriedkami zvyšovať tvorbu mlieka, pretože sa aj tak nezvýši. Ak matka otehotnie pri staršom bábätku, toto nespôsobuje žiadny problém, ale ak ide o maličké bábätko v čase výlučného dojčenia alebo aj o bábätko vo veku vášho dieťatka, potom je dôležité urobiť kroky pre zvýšenie kalorického príjmu dieťaťa, pretože na dojčenie ako na jediný zdroj potravy pre bábätko sa v tejto situácii nedá spoliehať.

V tejto situácii vám odporúčame stretnúť sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože existujú spôsoby, ako pomôcť bábätku získať z prsníka čo najviac mlieka. Spoločne s laktačnou poradkyňou by ste mohli upraviť polohu a prisatie bábätka tak, aby získavalo všetko dostupné mlieko z prsníka a veľmi jednoduchá technika, ktorou sa dá pomôcť bábätku získavať ešte viac mlieka, je stláčanie prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a správne prisatie vám bude pomáhať aj minimalizovať bolesť bradaviek, ktorú ženy často v tehotenstve pociťujú. Jednou z častých príčin, pre ktoré žena vníma dojčenie ako bolestivé, je aj používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení.

Pre vás to prakticky znamená:

- pokračujte v dojčení tak, ako to vám a bábätku vyhovuje. Dojčenie bez ohľadu na tvorbu mlieka je pre bábätko nesmierne dôležité. Navyše v tehotenstve sa tvorí kolostrum, hoci to nemusíte byť schopná vidieť prostredníctvom stlačenia bradavky. Akékoľvek množstvo mlieka je vzácne a pre vaše bábätko dôležité. Kolostrum je plné imunitných faktorov a látok podporujúcich imunitu, čo znižuje šance, že by bábätko ochorelo a to je dôležité aj pre vaše tehotenstvo.

Okrem toho je v tejto situácii kľúčové, aby vaše bábätko malo záujem a chuť sa dojčiť, pretože mu je pri dojčení príjemne, rado na prsníku zaspáva, utišuje sa v sociálne náročných situáciách alebo keď ho niečo bolí. Záujem o rôzne funkcie prsníka je kľúč k tomu, aby sa dieťatko malo chuť dojčiť bez ohľadu na tvorbu mlieka. Vtedy môžete pokračovať bez problémov v dojčení, znížený príjem mlieka vykryjete jedlom a môžete dojčiť počas tehotenstva a potom po pôrode obe deti. Dojčenie bez ohľadu na tvorbu mlieka je pre bábätko nesmierne dôležité.

Navyše bez ohľadu na tvorbu mlieka: samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa. Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie matka ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

- dopĺňať kalorickú a výživovú potrebu bábätka jedlom

V tejto situácii by sa nemalo používať ani kravské mlieko, ani umelé mlieko ako náhrada materského mlieka – prečítajte si odporúčania WHO, ktoré upozorňuje na to, že ak sa tak deje, ide o škodlivú a zbytočnú praktiku:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

Zamerajte sa teda radšej na pestrú, čerstvú stravu. Pri takýchto potravinách by malo o bežné normálne zdravé jedlo rodiny, so zameraním sa na kalorické potraviny; príklady môžu byť:

- banán
- avokádo
- ovsené vločky plus olej
- zemiaky, sladké zemiaky, kombinované napr. s tekvicou hokaido
- všetky druhy obilnín (pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
- mäso
- jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom množstve, tak aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa, kravské mlieko – do varenia, ak nezačne kravské mlieko tvoriť významnú časť príkrmov dieťaťa
- naklíčené semienka, naklíčené strukoviny (cícer, mungo, atď.)
- mandľové mlieko s obilninami a ovocím alebo zeleninou plus olej
- akákoľvek zelenina, ovocie, ako doplnok k príkrmom
- pridávať do každého jedla olej, je možné tiež používať rozomleté ľanové semienka, sušené slivky alebo marhuleVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a tehotenstvo