Hormonální nerovnováha při kojení

Martina    17.05.2023, 14:22

Dobrý den, stále kojím (velmi často) svého 2,5letého syna. Nicméně mě trápí hormonální nerovnováha a s tím spojené zdravotní problémy. Ještě jsem nedostala menstruaci a objevilo se u mě autoimunitní onemocnení lichen sclerousus v intimní oblasti, mírná atrofie sliznice a s tímto spojené neustálé pálení. Dle gynekologa zaměřujícího se na toto onemocnění prý dlouhodobé kojení někomu nemusí dělat dobře a způsobí takovéto problémy (je to vůbec možné?). Nejspíše mi chybí estrogen. Toto onemocnění bývá časté ve vyšším věku, když je žena v přechodu. Myslíte, že by pomohlo k návratu cyklu ukončit kojení? Nebo omezit? Beru všemožné vitamíny, které jsou pro zdravý cyklus prospěšný. Nevím, jak bych to ještě mohla více podpořit. Kdyby mi to nezpůsobovalo nonstop pálení, které je už i psychicky náročné, protože to trvá již několik měsíců, neřešila bych to. Ale takto nevím, jak dál. Nedovedu si představit syna nekojit, velmi mi to pomáhá při uspávání, atd. Ale pokud by ukončení kojení znamenalo návrat cyklu, upřednostila bych své zdraví. Děkuji za radu, Martina.

Milá Martina,

pri vašej diagnóze vám nepomôže odstaviť. Pretože príčina lichen sclerousus je kombináciou faktorov. Ale hlavne tá dobrá správa je, že pri lichen sclerousus môžete používať štandardnú liečbu napríklad kortikosteroidmi a získať úľavu od pálenia a ostatných príznakov, prípadne aj iné prostriedky, ktorými by sa toto ochorenie liečilo za všetkých iných okolností.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hormonální nerovnováha při kojení