Bolesti bruska

Natalia    22.05.2023, 12:14

Dobrý deň, mám 1 mesačného chlapčeka. Poslednú dobu vždy počas kojenia mu hrozne škŕka/vŕzga v brušku, na to sa začne jedovat-sťahovať nohy, triasť s rukami, červenie v tvári a mrnčí. Potom to prejde začne opäť piť a zase jedovanie a takto dokola. Počas každého kojenia sa pokaká-riedka oranžová stolica. Keď dopapá, opäť ostáva škŕkanie v brušku a dvíhanie nožičiek, červenie v tvári, plač-mrnčanie atď. Riedku stolicu ma po každom alebo počas každého kojenia. Je čisto na MM, kojím na požiadanie.toto sa opakuje každé dojčenie. Kde môže byt problém? Môže ísť o nejakú intoleranciu?

Milá Natália,

mnohé bábätká sa správajú tak, ako popisujete vo svojej otázke. V tejto situácii má zmysel pozrieť sa na dojčenie a vyhodnotiť ho osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby bolo možné odlíšiť kedy počas dojčenia sa bábätko začne takto správať. Jedna z možností je, že bábätko takto reaguje na tok mlieka, keď sa zníži. Typické prejavy takéhoto správania veľmi pripomínajú bolesti bruška, bábätko sa hnevá, pritom sa mračí, priťahuje nožičky k telíčku a červenie v tváričke, často môže pri tom aj poprdkávať, či kakať a zdá sa, že tieto prejavy správania súvisia s bruškom. Existujú spôsoby, ako pomôcť bábätku s reguláciou toku mlieka a v tom, aby pri poklese toku mlieka dokázalo získavať viac mlieka z prsníka. Najjednoduchšie je ukázať vám tieto spôsoby v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať, keďže prisatie bábätka prestáva byť hlboké. Pri plytkom prisatí bábätko nedokáže správne regulovať tok mlieka.

Ďalšia možná príčina hnevania na prsníku, aké opisujete, môže súvisieť so zaspávaním a spánkom:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Pri mesačnom bábätku sa prakticky takmer celý čas bdenia spája s dojčením. To reálne znamená, že buď bábätko pri dojčení následne zaspí, alebo ak sa tak nestane, potrebuje aktívnu pomoc so zaspatím. A nedostane pomoc s tým, aby zaspalo, typicky sa bábätko začne hnevať a správať sa tak, že to vyzerá, akoby ho bolelo bruško. Takéto správanie typicky býva menej vypuklé doobeda a postupne smerom k večeru býva bábätko postupne viac a viac predráždené a uplakané. Toto je to, čo sa v našej spoločnosti často označuje ako kolika a typicky sa vyskytuje najmä večer (pričom, ak by bábätko bolelo bruško, nie je jednoduché vysvetliť, prečo by sa to malo diať len počas dojčenia alebo len v určitej časti dňa)). Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Prejdite tieto možné príčiny spoločne s laktačnou poradkyňou, aby ste mohli odlíšiť, či ide o tieto najčastejšie sa vyskytujúce príčiny, alebo je potrebné začať uvažovať o iných možných príčinách.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolesti bruska