Exzem a alergia - strava matky a dojcenie

Simona    25.05.2023, 12:20

Dobry den, mam 4 mesacnu dcerku ktoru len dojcim uz asi od 2 mesiaca ma vyhadzane cele teli najma tvaricku a rucky, lekarka kozna to stanovika ako seboreu pripadne exzem sposobeny mojou stravou a kazala mi vylucit vsetky alergeny, lepok, mlieko, vela druhov ovocia, orechy atd moze naozaj reagovat takto na moju stravu som uz bezrafna, nechcem prestat dojcit ale anistratit mlieko ked nebudem nic konzumovat Co by ste mi poradili prosim Dakujem Simona

Milá Simona,

ak by vaše bábätko skutočne malo atopický ekzém, dojčenie je v prípade atopického ekzému mimoriadne pozitívny faktor. Vášmu dieťatku pomáha v mnohých smeroch - okrem iného buduje imunitu, pomáha dieťaťu, ak sa cíti nepríjemne alebo ho koža svrbí a podobne. 

Atopický ekzém, ako už samotný výraz "atopický" naznačuje, je ekzém, ktorého pôvod nie je známy. Nie je vylúčené, že v jedlách, ktoré konzumujete, sa nenachádza potravina, na ktorú bábätko s atopickým ekzémom reaguje. Nemá zmysel paušálne vylučovať z vašej stravy lepok, mlieko, ovocie, orechy, citrusy, rajčiny, jahody či sladkosti. Má zmysel, ak budete držať eliminačnú diétu na niektorú potravinu, aby ste v tom čase nekonzumovali túto potravinu (ani v stopových množstvách) ani vy, ani bábätko. 

V tejto súvislosti sa často matky pýtajú otázku "ako rýchlo sa nejaká potravina objaví v materskom mlieku" a "ako dlho tam zostane". Na túto otázku nie je jednoduchá odpoveď. V prvom rade, nejde o potravinu ako celok. Materské mlieko sa tvorí z krvi, takže v materskom mlieku sa môže objaviť len to, čo je v krvi. A zložka, ktorá niekedy môže spôsobiť nejakú reakciu je cudzorodá bielkovina - často napríklad bielkovina kravského mlieka. A to "ako rýchlo" sa objaví, závisí od množstva faktorov a tiež nie je možné povedať, "ako dlho tam zostane". Je to individuálne, závisí to od konkrétnej potraviny a ak vám niekto povie konkrétne číslo, tak je to len hádanie.

Čo teda treba urobiť z praktického hľadiska? Skúste držať eliminačnú diétu na niektorú potravinu, odporúčame vám začať s alergénmi, na ktoré sú alergickí ľudia najčastejšie – teda kravské mlieko, potom skúste lepok, neskôr orechy, morské plody a ryby, citrusy atď. Nemá však zmysel prestať jesť všetko, to ani prakticky nie je možné. Nejde o to, že by toto ovplyvnilo tvorbu alebo zloženie mlieka, aj hladujúcim matkám sa tvorí dostatočne kvalitné mlieko, avšak tento stav nie je udržateľný z dlhodobého hľadiska pre vaše zdravie a každodenný pocit sýtosti a radosti z jedenia. Skúste teda vylúčiť len jednu potravinu a určitý čas sledovať efekt tejto diéty. Potom skúste zjesť niečo, čo ste vylúčili, počkajte 3 dni, sledujte, či sa na bábätku niečo nezmení, a potom skúste ďalšiu potravinu. Navyše atopický ekzém je z tohto hľadiska komplikované odsledovať aj preto, že má spontánne obdobia, keď sa situácia zlepší bez ohľadu na to, čo ste urobili a potom sa zasa zhorší a dôvod nie je známy.

Mnohé matky dojčených detí skúšajú obmedzovať svoj jedálniček a jedálniček dieťaťa a nakoniec po tom, čo sa ich dieťa prirodzene odstaví po 3-5 rokoch dojčenia, hovoria o tom, že naďalej netušia, ktorá potravina robí dieťaťu problém a že ukončenie dojčenia situáciu nijako nezlepšilo. Pokračujte teda v dojčení a skúšajte hľadať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Exzem a alergia - strava matky a dojcenie