Dojčenie a antibiotika

Jana    29.05.2023, 16:35

Zdravim, Moja malička už má jeden rok a je stále dojčenia na požiadanie. Príkrmy má zavedené, no mliečko si ešte pár krát do dňa vypýta. Boli predpísané antibiotiká ospamax, ktoré som začala brať vcera ráno v 8hodinovych intervaloch. Zatiaľ som mala 4 tablety. Malička odvtedy veľa spí...a zdá sa mi malatna. Doobeda spinkavala iba 1, Max dve hodiny....a poobede tiež len tak 1 hodku. Včera však prespinkala veľkú časť dňa a dnes sa je to podobné. Nemôže sa jej nič stať keď budem v liečbe pokračovať? Ďakujem vopred za odpoveď. Janka

Milá Jana,

pokračujte v liečbe a popri tom pokračujte v dojčení dcérky bez obmedzení. To, že dcérka viac spí, nesúvisí s tým, že užívate tieto lieky. Okrem toho, že dcérka neužíva tieto lieky spolu s vami, ak sa dojčí popri tom, že vy užívate tieto antibiotiká, ešte navyše tento liek ako taký nespôsobuje zvýšenú spavosť a často sa používa aj priamo v pediatrickej populácii bez toho, že by vyvolával spavosť. Ak užívate tieto lieky pre liečbu infekčného ochorenia, omnoho pravdepodobnejším vysvetlením by bolo, že dcérka bojuje s tou istou chorobou tiež. Mnohé deti dojčenie chráni do tej miery, že síce s chorobou, ktorou trpí matka, bojujú tiež, ale viditeľne neochorejú alebo ich ochorenia má omnoho miernejšie príznaky. Bez ohľadu na to, s čím súvisí spavosť dcérky, keďže to nesúvisí s vašimi liekmi, pokračujte v dojčení bez obmedzení, či časovania dojčenia podľa užitia lieku. Prečítajte si aj toto vysvetlenie o užívaní liekov počas dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a antibiotika