Dojčenie počas dňa vs. v noci

Lenka    07.06.2023, 14:59

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať čím môže byť spôsobené že sa dcérka (7 týždňov) cez deň dojčí horšie ako v noci. Zatiaľ čo v noci pije bez problémov, cez deň chvíľu saje a po chvíli sa začne od prsníka odťahovať, pričom si následne cuca rucicku. Pokúšam sa ju stále prikladať ale po chvíli už začne plakať a musím ju dokrmit odstriekanym mliekom. Čo sa týka množstva mliecka, tak po stlačení prsníka, mlieko stále strieka, no napriek tomu už nechce pokračovať v dojčení. Viete mi prosím dať radu ? Obávam sa že sa postupne môže úplne prestať prisávať

radu ? Obávam sa že sa postupne môže úplne prestať prisávať

Milá Lenka,

najčastejšou príčinou takéhoto správania bábätiek je reakcia na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako znížený a to napriek tomu, že z prsníka je možné odstriekať mlieko. Je typické, že bábätká reagujú menej v čase, kedy sú v polospánku, typicky v noci alebo pri zaspávaní či precitaní. Pri bdelom stave môžu mať také prejavy, aké popisujete. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kroky pre zlepšenie dojčenia vám odporúčame robiť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste získali na mieru šité rady podľa toho, ako bude vaše bábätko reagovať. Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt, tak ako je to uvedené v spomínanom materiály pre riešenie štrajku:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/

Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ak je možné s bábätkom manipulovať počas dojčeni, viac mlieka z prsníka bábätku pomôže získať úprava polohy tak, aby jeho prisatie bolo hlboké a asymetrické:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Zvlášť tento krok môže byť veľmi užitočný pre udržanie toku mlieka, aby ste predišli hnevaniu sa na prsníku po pár minútach od začiatku dojčenia.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie počas dňa vs. v noci