Kojení, tělísko a dlouhodobé špinění

Eva Kratochvílová    09.06.2023, 14:46

Dobrý den, potřebovala bych moc prosím poradit, jak dál  Druhý syn má 2 roky a stále jej kojím - pouze večer na usnutí a pak maximálně 3x za noc. Přes den už skoro půl roku vůbec. Cca 10 měsíců mám zavedené hormonální tělísko Mirena a od jeho zavedení doposud, tedy opravdu cca těch 10 měsíců, prakticky celou dobu slabě krvácím a tzv. špiním. Čekala jsem, že si to musí nějak "sednout" a dávala tomu čas. Podle mého gynekologa (byla jsem u něj teď už raději na prohlídce a z vaginálního hlediska je prý vše v pořádku) mi ale nyní nezbývá, než prostě přestat kojit, a potom nejspíš doufat, že to špinění přestane a tělo se srovná. Prý mi nejspíše lítá hladina prolaktinu tím, že kojím jen v noci, a musím proto i s tím nočním kojením přestat. Předepsal mi tedy ještě ascorutin, ale po cca 3 týdnech užívání nevidím žádné zlepšení. Zkouším pít i kontryhelový čaj, ale ani to zatím nijak výrazněji nepomáhá. Prosím, nemáte nějakou radu, jak vyřešit tuto nejspíše hormonální nerovnováhu - slabou menstruaci/špinění a s kojením nepřestávat? Nebo to musím opravdu "na sílu" ukončit kojení úplně? Vyndání tělíska vzhledem k jeho pořizovací ceně a možnému samoodstavu syna brzy v budoucnu (nevím, jak dlouho se bude syn ještě chtít kojit) pro mě asi také není řešení. Děkuji, budu Vám moc vděčná za jakoukoliv radu či pomoc 

Milá Evo,

príčinou takéhoto typu krvácanie nie je dojčenie ani prolaktín, ktorý navyše v tomto období dojčenia dosahuje relatívne nízke hodnoty. Prolaktín nespôsobuje špinenie - naopak, prolaktín v prvých mesiacoch po pôrode dojčiacim ženám umožňuje mať laktačnú amenoreu, teda stav, keď práve naopak žena nekrváca vôbec.

Nie je reálne, aby sa situácia s krvácaním zlepšila tým, že by ste prestali dojčiť. Ak by ste teraz prestali dojčiť, tak sa situácia nezlepší, a vy by ste prišli o dojčenie. Dojčenie nie je príčinou dlhodobého krvácania, ktoré pozorujete po zavedení Mireny. Z tohto dôvodu ukončenie dojčenia nemá akým spôsobom pomôcť špinenie zastaviť. Dojčenie má obrovský zmysel aj v prípade, že sa deje v noci a večer, ako píšete. Aj takéto dojčenie je dojčenie a má pozitívny vplyv na fyzické a psychické zdravie dieťatka a tiež pre zdravie ženy:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení, tělísko a dlouhodobé špinění