Štrajk

Marcela    09.06.2023, 10:43

Dobrý deň prajem, mám mesačne bábätko, ktoré som doteraz plne dojčila bez problémov , mlieka som mala dostatok. Po mastitíde mi však odmietal papať a trápime sa už týždeň. Najskôr som si myslela že mám mlieka malo, no mám ho dostatok, avšak aj napriek tomu odmieta papať. Keďže som si myslela že som stratila mlieko , po kojení ho dokrmujem umelým, pripadne dávam iba umelé. Dočítala som sa však u vás o takzvanom štrajku, preto mi napadlo či aj toto nebude príčina. Moja otázka na vás znie či a pripadne ako je možné dieťatko ponechať len pri prsníku bez dokrmovania alebo ako som sa dopočula ak už papa z fľaše a ochutnal umelé mlieko budem mať problém ho výlučne len kojit. Pri kojení sú skutočne veľmi veľké plače mám čo robiť aby som ho na ňom udržala. Ďakujem.

Milá Marcela,

existujú kroky, ako pomôcť bábätku začať sa znova prisávať tak, aby bábätko ostalo spokojné pri dojčení a nehnevalo sa a ako sa vrátiť postupne k výlučnému dojčeniu. Súčasne tieto kroky nezahŕňajú vyhladovanie bábätka. Kým sa podarí bábätko začať znova prisávať a zvýšiť jeho príjem mlieka na prsníku, existujú spôsoby, ako bábätko dokrmovať a pritom sa vyhnúť použitiu fľaše. Fľaša učí bábätko odlišným pohybom pri satí a učí ho prisávať sa odlišným spôsobom. Preto môže byť pri jej používaní náročné vrátiť sa späť k dojčeniu. Existujú však kroky, ako teraz bábätku pomôcť prekonať to, že sa začalo dokrmovať fľašou a vrátiť sa k dojčeniu, časom aj k výlučnému. V tejto situácii vám preto odporúčame čo najskôr sa skontaktovať s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať, vďaka čomu získa na prsníku viac mlieka. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Má určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- vaše bábätko je maličké a je veľká šanca, že sa k dojčeniu cez deň podarí vrátiť

- existujú kroky, ako zvýšiť tvorbu mlieka

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež rovnomerné vyprázdňovanie prsníka. Pričom to, aby sa vyprázdňovali pri dojčení všetky časti prsníka rovnomerne, je tiež prevenciou vzniku zápalu prsníka. Primárna príčina vzniku zápalu prsníka je nesprávne prisatie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, ukážete si spôsob, ako pomôcť bábätku prisať sa a získavať omnoho viac mlieka priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je pravdepodobné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku. Takto dokážeme bábätku pomôcť prekonať to, že si pri používaní fľaše zvyklo na rýchly a stabilný tok mlieka a pomôžeme mu udržať sa na prsníku bez hnevania.

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

V prípade, že by sa bábätko odmietlo prisať, laktačná poradkyňa vás naučí, ako sa vyhnúť použitiu fľaše a ako nakŕmiť bábätko pohárikom:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Súčasťou tohto postupu je zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4)  Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník už s laktačnou pomôckou na prsníku – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok