Krv v plienke

Zuzana    13.06.2023, 16:09

Dobrý deň, prosím o radu. Synovi sú 3 mesiace. Od včera sa mu v stolici objavuje krv. Je jej iba trochu, takmer nepovšimnuteľné. Teplotu nemá. Volala som detskej lekárke a ta povedala, že sa to dalo čakať a že je to alergia na kravskú bielkovinu. Tak som jej povedala, že mlieko a mliečne vyrobky na jej radu nekonzumujem už mesiac a pol. Malý mal okrem toho saboreu, ktorá mu prechádzala do ekzému. Teraz mu to po kortikoidoch mizne. Lekárka potom vravela, že s tým nebude robiť nič, pokiaľ sa krvi v stolici nebude viac, alebo sa malému nezhorší ekzém, inak mám prestať kojiť a malý pojde na umelú výživu. Plienku nevidela, ani žiadne testy malému neboli robené. Neviem, čo si mám myslieť. Veľmi pekne prosím o radu. Som zúfala a v kojení by som rada pokračovala aj za cenu nejakej diety. Posielam foto plienky.. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Milá Zuzana,

pri objavení sa krvi v stolici je ako prvé potrebné pozorovať dojčenie a vyhodnotiť pitie bábätka z prsníka, pretože zvýšenie príjmu mlieka pri dojčení býva najčastejšie účinným opatrením, po ktorom sa krv v stolici prestane vyskytovať. Až v prípade, že by sa zdalo, že príjem mlieka zo strany bábätka je vynikajúci, má zmysel hľadať iné možné príčiny a vo výnimočných situáciách môže byť riešením to, že matka prestane jesť mlieko a mliečne výrobky na určitú dobu, čo ste vy už urobili a pri takejto diéte nie je možné, aby sa v materskom mlieku vyskytovala bielkovina kravského mlieka. Ak by teda bábätko malo alergiu na bielkovinu kravského mlieka, vaša diéta by mala odstrániť príznaky a to sa nestalo. To, že by bábätko malo alergiu na bielkovinu kravského mlieka je totiž pomerne málo pravdepodobné (reálne sa táto diagnóza týka približne 0,5 % detí v populácii, ako ste sa presvedčili aj sama, toto nebol prípad vášho bábätka). Tieto úvahy zvyknú viesť k nevhodným intervenciám, ktoré ohrozujú dojčenie. Matky často prejdú rozličnými vylučovacími diétami, z ktorých každá zaberie na pár dní, a potom sa krv v stolici objaví znovu. Napríklad matky vylúčia všetko mlieko a mliečne výrobky, niekoľko dní dieťa nemá krv v stolici, ale potom sa zase objaví, a následne a uvažuje o alergii na nejakú inú potravinu, ktorú matka práve zjedla. Tým, že sa krv v stolici väčšinu neobjavuje každodenne, tak tento proces býva pomerne nespoľahlivý, zdĺhavý a vedie k nedôvere k dojčeniu ako aj tomu, že matky niekedy už nejedia takmer nič. V zúfalstve sa potom táto situácia rieši návrhom na podávanie špeciálneho umelého mlieka, hoci jeho podávanie nemá oporu vo vedeckých poznatkoch ani štúdiách. Ako vysvetlenie sa poskytuje to, že údajne by toto špeciálne umelé mlieko malo pomôcť zahojiť črevá bábätka. V materskom mlieku však pri nejedení kravského mlieka a výrobkov z neho nie je bielkovina kravského mlieka, takže ak by naozaj išlo o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, tak by výdatné dojčenie bolo úplne v poriadku a pomáhalo by črevám a tráviacemu traktu bábätka oveľa viac. Ide však o to, že bábätko by potrebovalo prijímať väčšie (a teda dostatočné množstvá materského mlieka). Vtedy by sa zlepšil aj obraz stolice, a teda aj krv v stolici.

Prvým krokom pri malých množstvách krvi v stolici by teda vždy malo byť vyhodnotenie výdatnosti dojčenia, práve preto, že najčastejšou príčinou je, že bábätko by potrebovalo získavať väčšie množstvo materského mlieka a zároveň vyhodnotenie výdatnosti dojčenia je jednoduché a neinvazívne, takže má zmysel vylúčiť ako prvú možnosť, že by bábätko získavalo nedostatočné množstvá mlieka. To, že bábätko by potrebovalo získavať väčšie množstvá mlieka, môže platiť aj v prípade, že bábätko priberá a je po dojčení spokojné. Takisto samotný fakt, ako často sa bábätko dojčí, nevypovedá o tom, koľko mlieka pri dojčení získa. Preto ako prvý krok vám v tejto situácii odporúčame skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Ak by ste spoločne vyhodnotili, že bábätko by potrebovalo získavať viac mlieka, spoločne s laktačnou poradkyňou sa dohodnete na postupe, ako dojčenie zlepšiť. Súčasťou týchto úprav by malo byť spoločne s laktačnou poradkyňou:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Zároveň je potrebné odstrániť ďalšie možné dôvody, pre ktoré sa príjem materského mlieka zo strany bábätka mohol znížiť. Častou príčinou je začatie užívania antihistaminík alebo hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Krv v plienke