Dojčenie a užívanie L - karnitinu

Katka    03.04.2013, 22:25

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je užívanie L carnitinu počas dojčenia bezpečné. Začala som chudnuť, cvičím a upravila som stravu, ale kilá idu pomaličky dole a preto by som chcela nasadiť karnitin, na flaške je samozrejme napisane že nevhodne pre kojacie maminky, ale nikdy som nenašla ani študiu či vyskum, ktorý by sa tým zaoberal, takže tipujem, že je to tam s tohto dovodu :) môj tréner v tom problem nevidí, ale chcem si byť istá :) môj syn ma 9 mesiacov a už papá normálne a kojenie ´je skor večernou - nočnou zaležitsťou . Ďakujem

Milá Katka,

nie je dôvod, prečo by ste nemohli tento prípravok počas dojčenia užívať. Táto veta, ktorá je na letáku uvedená, je ochranou firmy vyrábajúcej daný produkt a tiež ukážkou toho, ako málo sú cenené dojčiace matky na to, aby sa tým daná firma seriózne zaoberala. Je na škodu veci, že pohodlnosť takýchto firiem a snaha chrániť sám seba následne vytvára dojem, že dojčiace matky nemôžu užívať väčšinu liekov, čo nie je pravda.

Z hľadiska dojčenia (bez súvisu s užívaním spomínaného prípravku) je tiež dobré vedieť, že bežne sa 9-mesačné deti dojčia omnoho častejšie počas dňa a že nie je problém, ani pri užívaní karnitínu pokračovať v dojčení na požiadanie. Tu sú ďalšie body, ktoré sú dôležité preto, aby sa predišlo zníženiu tvorby mlieka a tým predčasnému odstaveniu bábätka:

- dojčenie je veľmi dôležité aj po 6. mesiaci a je ho potrebné popri príkrmoch naďalej udržiavať, pokojne nadojčite dieťa vtedy, keď má chuť - pred jedlom, po jedle, medzi jedlami, atď.

- neznižovať počet dojčení

- materské mlieko je dôležitou súčasťou výživy, je nenahraditeľné aj v tomto veku, a pokrýva potrebu mnohých látok, ktoré mnohé deti v tomto veku ešte nejedia v dostatočnom množstve, pričom zároveň obsahuje množstvo jedinečných látok

- dojčenie aktívne dieťaťu ponúkať, ak si ho samo nepýta, tak, aby bolo dojčené dostatočne často a dostatočne výdatne; snaha dostať sa na čo najmenší počet dojčení za deň, prípadne snaha odstrániť nočné dojčenie skôr, ako je na to dieťa pripravené, niekedy môže vyústiť v predčasné odstavenie dieťaťa

- ak sa počet dojčení príliš zníži, hľadať príčinu, odstrániť ju, pracovať na zvýšení počtu dojčení, prípadne zvýšení množstva mlieka

- podobne ako počas prvých 6 mesiacov ani po 6. mesiacoch či po 1. roku neexistujú čísla, ktoré by vyjadrovali, ako často je dobré dojčiť, či ako dlho má jedno dojčenie trvať; pri hodnotení dojčenia treba vychádzať z vyhodnotenia priebehu dojčenia počas dňa a z vyhodnotenia správania dieťaťa

- príkrmy nemajú vytlačiť dojčenie, obzvlášť nie do takej miery, že dieťa začne jednotlivé dojčenia odmietať a dojčí sa už len na zaspatie alebo len v noci

- je v poriadku využívať dojčenie na to, na čo ho matky využívali tisícky rokov: na uspanie dieťaťa; na opätovné uloženie dieťaťa pri nočnom zobudení; na upokojenie dieťaťa, keď sa mu niečo stane; na utešenie unaveného či nespokojného dieťaťa či v mnohých ďalších situáciách, keď dieťaťu dojčenie pomôže (napr. pri chorobe a pod.)

- odmietanie dojčenia, štrajk na prsníku, úplné odmietanie prsníka v tomto veku nepredstavuje snahu dieťaťa o "odstavenie" - ide o problémy s dojčením, ktoré stojí za to riešiť tak, aby dojčenie mohlo ďalej pokračovať

Prečítajte si aj tento článok:

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/ako-dlho-ma-byt-dieta-dojcene.pdf



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a užívanie L - karnitinu