Miminko se při kojení odtahuje na záda

Daniela    27.06.2023, 12:05

Dobrý den, máme čtyřměsíční plně kojené miminko, kojení dosud bez větších problémů. Do nedávna usínalo v domácím prostředí téměř výhradně při kojení. To se však v poslední době začalo měnit: v poloze C se trochu napije, pak se odtáhne na zádička (nepláče, teda pokud již není unavené) a pak se zase přisaje a za chvíli zpět na záda. Spí s námi v posteli téměř od prvního dne (během spánku dudlá prso, dudlík odmítá, vždy se po krátké době probudí, pokud odejdu). Občas mi ještě usne na kojícím polštáři, ale najednou uspávání kojením není taková samozřejmost. Přirozený vývoj nebo to může naznačovat méně mléka v prsu? Děkuji.

Milá Danielo,

vašu situáciu nie je jednoduché vyhodnotiť prostredníctvom emailu. Na základe vášho popisu sa zdá, že ide o situáciu, v ktorej bábätko reaguje na zníženie toku mlieka. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, neskôr sa môže jeho nespokojnosť vyostriť: hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Odporúčame vám preto skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou vyhodnotíte pitie bábätka a jeho správanie pri dojčení v reakcii na tok mlieka. Ak sa ukáže, že toto správanie súvisí s reakciou na tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Kľúčovým krokom je tiež využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s laktačnou poradkyňou, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať. Spoločne tiež vyhodnotíte, aké príčiny mohli znížiť tvorbu mlieka. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Miminko se při kojení odtahuje na záda