Hospitalizácia pre odber likvoru

Jana    17.07.2023, 13:01

Dobrý deň, v najbližších dňoch ma čaká hospitalizácia z dôvodu podozrenia na SM, potrebujú odber likvoru. Kojim na požiadanie 22 mesačného synčeka. Samozrejme kázali delaktovat, no ja to nedokážem. Je prosím možné si udržať mliečko pri 3-4 dňovej hospitalizácii? Z toho neviem koľko hodín po odbere budem musieť ležať na bruchu. Ak by mi chceli infúzne podať solumedrol budem môcť kojiť po návrate? A keď mi nadstavia liečbu je nejaký liek kombinovatelny s dojčením ? Viem ze malý je uz dosť veľký,ale toto naše krásne prepojenie chcem zachrániť, ďakujem krásne za odpoveď.

Milá Jana,

kvôli hospitalizácii ani kvôli odberu likvoru nie je potrebné prestať dojčiť. A to o to zvlášť, že v prípade, že by sa potvrdila SM, dojčenie je kľúčový faktor prevencie pre dieťatko do budúcna práve proti tejto diagnóze. A to platí aj v prípade dojčenia väčšieho dieťaťa. Aj pre 2-ročné dieťa a jeho matku má zmysel, aby pokračovali v dojčení a to nielen kvôli vzťahu:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

V dojčení je možné pokračovať aj v prípade, že by ste naozaj boli hospitalizovaná 3 – 4 dni. Na druhej strane, čo najviac skrátiť túto dobu má zmysel z rôznych dôvodov, okrem iného aj preto, aby ste sa vyhli bolestivému naliatiu prsníkov, čo zvlášť v prípade, že budete musieť ležať na bruchu, nebude príjemné. Z praktického hľadiska, ak by naša spoločnosť skutočne podporovala dojčenie, by sa dali nájsť spôsoby, ako dobu hospitalizácie skrátiť na najnižšiu možnú mieru. Napríklad, ak by ste mohli prísť na odber ráno a nie večer pred tým a ak by ste dostali termín hneď ráno, potom by stačilo ostať  nemocnici ležať niekoľko hodín a ak by ste sa cítili dobre, večer by ste mohli odísť. Môžete sa pokúsiť dohodnúť aj na takejto variante.

Lieky, ktoré sa používajú pri liečbe sklerózy multiplex, neužíva dieťa v prípade dojčenia s matkou, ktorá tieto lieky berie. Z hľadiska dojčenia sa napríklad kortikoidy, ktoré by ste dostávali ako Solumedrol, nedostávajú do materského mlieka. Preštudujte si napríklad túto odpoveď z našej poradne, v ktorej farmaceutky z medicínskeho tímu MAMILY odpovedajú aj ohľadom iných liekov:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=10429

V prípade, že by ste nenašli spôsob, ako skrátiť na maximálnu možnú dobu hospitalizáciu, žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Možno vám to v niektorej nemocnici umožnia, aj keď vám to v inej zamietnu. Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň.  Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho.

Často sa stáva, že sa na nás ženy obracajú v podobnej situácii s otázkami, či nemajú dieťa už teraz preventívne odstaviť, napríklad preto, aby sa naučilo zaspávať aj inak, ako na prsníku. Ak by ste sa skutočne ocitli v situácii, v ktorej zopár dní s dieťatko nebudete, potom nemá zmysel teraz preventívne ho odstavovať napr. preto, aby sa „naučilo zaspávať bez prsníka“. Pre dieťa je omnoho jednoduchšie riešiť situáciu, keď vznikne a je dosť dobre možné, že ak bude v situácii bez vás, bude možné, aby ho uspal niekto iný nosením, hojdaním. Samozrejme, že to nemusí byť jednoduché, ale nemá zmysel to riešiť preventívne. V čase, keď ste ešte doma a budete sa snažiť dieťatko donútiť zaspávať bez prsníka, bude protestovať omnoho zúfalejšie, budete mať ešte väčší strach, že to nezvládne, keď odídete. Ak jednoducho odídete na hospitalizáciu, je pravdepodobné, že to dieťatko zvládne a dokonca máme skúsenosti, že mnohé deti to zvládli bez väčších problémov a hlavne – keď sa matka vrátila späť, dieťa sa vrátilo späť k dojčeniu. Ak dieťa násilne odstavíte, táto šanca je omnoho nižšia a pre 1,5-ročné dieťa je dojčenie ešte stále nesmierne dôležité a predčasné odstavenie ešte stále prináša riziká pre jeho aj vaše zdravie.

Ľudia, ktorí sa budú starať o vaše dieťatko počas vašej hospitalizácie by vám mohli pomôcť tým, že by vytvorili podmienky na to, aby vaše dieťatko bola počas vašej hospitalizácie kŕmené takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jeho návrat k dojčeniu, najmä je dôležité, aby pri starostlivosti o dieťatko nepoužívali fľašu alebo cumlík. 1,5-ročné dieťa dokáže zvládnuť zopár dní bez materského mlieka a nemusíte mu dávať žiadne umelé mlieko. Po príchode z nemocnice sa snažte čo najviac času s dieťatkom stráviť v kontakte koža na kožu, ktorý pomôže tomu, aby dieťatko prekonalo nepríjemný zážitok odlúčenia od vás a pomôže tomu, aby sa bolo ochotné znova ochotné sa prisávať.

 Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hospitalizácia pre odber likvoru