Striekanie mlieka

Kristína    10.08.2023, 16:17

Dobrý deň, bábätko má mesiac a pol, je dojčené výlučne z prsníka. Náš najväčší problém pri dojčení je silný tok mlieka, mlieko mi z prsníkov strieka a malý sa vtedy vždy odpojí a hnevá sa. Dá sa striekanie mlieka z prsníkov nejak riešiť? Keď mlieko začne striekať, nechám ho voľne vystriekať prípadne ešte zatlačím na prsník, aby odišlo čo najviac mlieka. Ďalej by som sa rada spýtala, či je v poriadku, keď mi bábätko v noci niekedy bez dojčenia prespí aj 3-4 hodiny, počas dňa máme veľa dojčení. Budiť ho v takomto prípade na nočné kŕmenie alebo ho nechať kým sa zobudí sám? Na noc má cumlík iba občas na zaspávanie, potom ho vypľuje. Každý večer má veľmi “zvláštny” rituál na prsníku. Stále hľadá prsník, žuje si päsť, ale keď mu opakovane dám prsník, tak vyslovene na ňom iba špekuluje, hnevá sa, čím to môže byť? Ďakujem

Milá Kristína,

aby bolo možné správne vyhodnotiť, čo presne sa deje, situáciu, ktorú popisujete, vám odporúčame zhodnotiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Prostredníctvom internetu nie je jednoduché zhodnotiť, čo presne sa deje, ale na základe vášho popisu sa s takýmito situáciami stretávame pri poradenstvách veľmi často a naša rada sa vám môže zdať veľmi paradoxná. Správanie bábätiek, ktoré ženy popisujú a ktoré je podobné, ako správanie vášho bábätka tak, ako ho popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Typicky sa táto situácia začína prejavovať v čase, kedy má bábätko 2 – 3 mesiace a najčastejšie sa bábätko hnevá pri dojčení najskôr vo večerných hodinách, kedy býva nespokojné, hľadá prsník, ale po prisatí sa hnevá, odpája od prsníka, znova sa prisáva, plače alebo si cmúľa pästičky. Často sa k znižovaniu tvorby mlieka pridávajú aj rôzne iné faktory, napr. vo vašom prípade môže byť faktorom používanie cumlíka (aj občasné).

Takáto situácia sa paradoxne často stáva ženám, ktorých bábätká spočiatku vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Napriek tomu, že matka subjektívne naďalej môže pociťovať, že sa jej tvorí veľa mlieka, môže mať hrčky v prsníkoch, opuchnuté dvorce. Dôvodom tohto správania bábätka vysoko pravdepodobne je, že s vysokou tvorbou mlieka súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú matky vo svojich skúsenostiach – prisaje sa a po chvíli sa rozplače, saje si pästičku alebo palček, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Typické je, že medzi dojčeniami bábätko môže byť pomerne nespokojné a je náročné sa oňho starať, pretože dojčenie odmieta ale súčasne veľmi potrebuje a rôzne potreby, ktoré si nenaplní dojčením, je náročné uspokojiť inak, napr. potrebu zaspať na prsníku.

Je typické, že toto nespokojné správanie je menej vypuklé v čase, kedy je bábätko v polospánku, najmä v noci a vypuklejšie počas dňa, najmä večer, kedy bývajú bábätká už veľmi unavené a predráždené. Typickým časom, kedy sa začne toto správanie bábätka prejavovať, je 2. - 3. mesiac života.

Nejde teda pravdepodobne o problém bábätka s tým, že máte nadmernú tvorbu mlieka. Uvedomte si, že niekoľko týždňov bábätko túto situáciu zvládalo a nemalo s nadmernou tvorbou mlieka problém. Príčina teda pravdepodobne nie je nadmerná tvorba mlieka, ale opak, mnohé situácie, ktoré sa z hľadiska laického pozorovania správania dieťaťa na prsníku zdajú, ako hnev na rýchly tok mlieka a prílišnú tvorbu mlieka, majú v skutočnosti aj iné možné vysvetlenie. Rozumieme, že mnohým ženám vzhľadom na to, čo popisujú (mnohé hovoria o tom, že bábätko sa na prsníku zadúša, kašle a o tom, že po prisatí, keď sa bábätko odpojí, tak mlieko strieka), sa vám teória o reakcii na znížený tok mlieka nebude zdať pravdivá, aj preto by bolo najlepšie, aby ste situáciu riešili osobne s laktačnou poradkyňou, ktorá vám môže priamo pri pozorovaní dojčenia toto lepšie vysvetliť.  Pri pozorovaní dojčenia je možné naučiť sa rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a vedieť posúdiť, nakoľko výdatne bábätko pri dojčení pije a toto vám umožní vidieť túto situáciu na základe skutočného pozorovania dojčenia.

V prípade, že s poradkyňou vyhodnotíte, že ide skutočne o reakciu na znížený tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/           

Veľmi dôležitým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s laktačnou poradkyňou, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho by bolo dobré preštudovať si tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

ktorý popisuje možné príčiny poklesu tvorby mlieka a ak niektorá z týchto príčin môže byť príčinou poklesu tvorby mlieka vo vašom prípade, spolu s poradkyňou pri dojčení môžete pracovať na jej odstránení.

Niektoré bábätká v tomto veku prespia dlhší úsek v noci. V takom prípade je o to dôležitejšie pomôcť bábätku, aby získavalo pri dojčení dostatok mlieka v čase, kedy je ochotné sa dojčiť. Niekedy sa bábätká v noci nezobudia preto, že ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou a v takom prípade pomáha, ak spí bábätko v tesnej blízkosti so svojou mamičkou.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Striekanie mlieka