Dieťa sa upokojí len na prsniku

Barbora    14.08.2023, 17:15

Dobrý deň, mame doma 9 dňového synčeka. Zdá sa mi dosť nepokojný. Vacsinou keď sa zobudí, vstáva s plačom, ktorý sa veľmi zosilní a jedine čo ho v tej chvíľi upokojí je prsník. V tom v prípade chápem, že je asi hladný. Pije aj 30 minút. Väčšinou sa mi teda ani nepodarí postup najskôr prebaliť a následne nakojit. Musím to robit na fázy, teda najskôr kojenie a potom prebalenie. Ak je už nakojeny a prebaleny, netrvá dlho a je opäť nepokojný a začne mrnčať a plakať. Snažíme sa ho aj nosiť. Ale to pomôže len na chvíľu a tak ho musím opäť nakojit. Niekedy sa stane že sa pri kojení opäť pokaka a tak musím všetko zopakovat. S tým, aby opäť zaspal ho musím znova dať na prsník. Navyše mám pocit, že ho možno trápi bruško. Má prdiky a krčí sa. Ako zistím, že má naozaj problém s bruškom? Taktiež si z prsníka urobil cumlík, s tým by som potrebovala taktiež poradiť, keďže inak v podstate ani nezaspi. Ako docieliť aby si z prsníka neurobil cumlík? Skúšala som aj cumlík, ale ten nechcel. Je možné, že nemám dostatok mlieka, alebo si nedokáže vytiahnuť koľko by na jeden krát potreboval? Je bežne že takéto malé bábätka nezaspia inak ako na prsníku? Či už cez deň alebo v noci?

Milá Barbora,

otázky, ktoré si kladiete, si kladie väčšina žien po narodení bábätka. Väčšina bábätiek sa totiž správa presne tak, ako váš synček. Ale naša spoločnosť je totiž zvyknutá na starostlivosť o nedojčené bábätká kŕmené fľašou umelým mliekom. Ľudia sú zvyknutí na to, že o bábätko sa starajú fľašou, cumlíkom, že kŕmenie prebieha v určitých intervaloch. Na takýto pohľad poukazuje aj to, že ženám v takejto situácii často okolie radí, aby nenechali bábätko rozmaznať sa, aby si nezvyklo na hojdanie na rukách, na spanie s matkou, aby sa nechalo plakať a vedelo sa utíšiť sama. A mnohí ľudia ženám v tejto situácii hovoria, že toto je spôsobené tým, že majú málo mlieka, alebo „slabé mlieko“. Naša spoločnosť sa natoľko odklonila od starostlivosti o dojčené bábätká, ktoré potrebujú intenzívny fyzický kontakt, pomoc so zaspatím a udržaním sa v spánku, že firmy profitujúce z nedojčenia úspešne vytvorili „diagnózy“ pomenúvajúce správanie bábätiek v reakcii na nedostatok fyzického kontaktu s matkou, či nedostatočnú reguláciu spánkových cyklov. Jednou z najčastejších „diagnóz“ je kolika, či boľavé bruško bábätka, prdíky. Aj výrok, že bábätko si urobilo z prsníka cumlík poukazuje na to, ako veľmi sa ľudia odklonili od toho, aby uvažovali o dojčení ako o biologickej norme. Cumlík je umelá náhrada prsníka. Z tohto pohľadu bábätko, ktoré sa dojčí, používa prsník tak, ako je na to stvorený. Dojčenie je omnoho viac než len príjem mlieka. Bábätká sa môžu chcieť dojčiť často, dlho, opakovane jednoducho preto, že dojčenie napĺňa rôzne funkcie, nielen výživovú. Bábätko sa môže chcieť dojčiť, lebo je unavené a potrebuje pomoc so zaspatím. Môže sa chcieť dojčiť, lebo sa precitlo a potrebuje pokračovať v spánku. Môže sa chcieť dojčiť, lebo sa zobudilo a chce sa dojčiť. Ak je bábätko nespokojné, neurobíte ponúknutím prsníka nikdy chybu. Bábätká dávajú najavo svoje potreby dojčenia a potrebu pomoci so zaspávaním a spánkom nespokojnosťou, mrvením sa, mrnčaním, plačom a pri tom často priťahujú nožičky k telíčku, červenejú v tváričke a ich správanie pripomína človeka, ktorého bolí brucho. Drvivá väčšina situácií, v ktorých sa zdá, že bábätko bolí bruško, súvisí so spánkom, ktorý už mal dávnejšie nastať, alebo o potrebou opätovného zaspatia pri precitnutí.

Odpovede na vaše otázky by sa mali odvíjať od toho, čo robí vaše bábätko na prsníku, keď sa dojčí. Niekedy totiž to, čo popisujete, znamená, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka pri dojčení a je to možné zlepšiť, ak bábätko bude lepšie piť na prsníku. Na druhej strane, z toho, čo píšete vo svojej otázke, nie je možné určiť, že by toto bolo spôsobené nedostatočným pitím bábätka na prsníku. Je dosť dobre možné, že vaše bábätko získava dostatok mlieka a jeho potreba častého dojčenia súvisí s tým, že dojčenie je nielen pitie mlieka, ale aj starostlivosť o bábätko. Častým dôvodom, pre ktorý sa bábätko chce dojčiť je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Zaspávať na prsníku je pre bábätká úplne normálne, je to jedna z funkcií dojčenia. Bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. Navyše, bábätko, ktoré položíte do postieľky, sa pravdepodobne skoro zobudí – preto ak bábätko dáte dole z prsníka, môže plakať a správať sa, ako keby ho bolelo bruško, v skutočnosti môže pomôcť, ak ho budete počas spánku nosiť v nejakom nosiči, pretože potom bude spať lepšie a nezobudí sa tým, že sa ho snažíte položiť. Pre mnohé bábätká môže byť samostatné hodinové spanie v postieľke nereálny cieľ. Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky a potom sú opäť hore a toto celé sa opakuje, a tým pádom ukladanie na spánok trvá veľmi dlhú dobu alebo bábätko vôbec nespí. Preto mnohým ženám napríklad pomáha aj to, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu.

Ak sa bábätko potrebuje dojčiť často, ale pritom sa pri dojčení dostatočne výdatne napije, môže byť potreba častého dojčenia a kontaktu s matkou úplne normálnym dojčiacim správaním tohto bábätka a to, čo vám môže pomôcť, je nájsť spôsoby, ako skĺbiť túto potrebu bábätka s vašimi potrebami tak, aby ste mohli pri dojčení robiť iné potrebné práce, pretože toto je možné. Častým dojčením bábätku nemôžete ublížiť. Bábätká sa nemôžu "prejesť" a nie je potrebné, aby boli medzi dojčeniami nejaké umelo nastavené intervaly. Rovnako nemusíte bábätko pri dojčení ponúkať opakovane ten istý prsník, toto nefunguje ako prevencia "bolesti bruška".

Prečítajte si aj tento článok o „kolike“ a plači bábätiek:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Otázky, ktoré sa pýtate, sa pýta mnoho žien v prvých týždňoch života bábätka. Aj preto organizujeme podporné skupiny dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

v ktorých nájdete ženy v podobnej životnej situácii a tiež matky väčších bábätiek a detí, ktoré vás podržia svojou skúsenosťou a tipmi, ako podobnú situáciu zvládnuť jednoduchšie. Uvidíte tam iné ženy starajúce sa o bábätká v tomto veku a získate aj vizuálny obraz toho, ako sa iné ženy starajú o takéto bábätká, môžete sa inšpirovať rôznymi spôsobmi uspávania, udržania v spánku, odpozorujete, ako často ženy dojčia, kedy ponúkajú bábätku prsník. Pod vedením laktačnej poradkyne MAMILY, ktorá podpornú skupinu dojčenia vedie, získate uistenie, povzbudenie, možnosť ventilovať svoje frustrácie a pocity a získate užitočné tipy, triky pre starostlivosť o bábätko a vysvetlenia, ktoré vás upokoja. Mimochodom žien, ktoré už majú väčšie bábätká sa často na podporných skupinách dojčenia pýtame, čo by spätne robili inak po narodení bábätka. Drvivá väčšina žien odpovedá, že by sa prestali báť ponúkať bábätku prsník kedykoľvek je nespokojné, omnoho intenzívnejšie a skôr by uspávali a viac by bábätko nosili. Bdelý čas 9-dňového bábätka sa prakticky úplne spája s dojčením. Nie je jednoduché do tohto času zahrnúť prebaľovanie, aj preto, že v dávnej minulosti sa ľudia o bábätká starali bez plienok. Pre väčšinu žien sa ukazuje byť lepšie riešenie neprebaľovať bábätko pred dojčením, pretože pri pití mlieka sa bábätku spúšťa tzv. gastrokolický reflex, ktorý mu pomáha sa vyprázdniť. Jeden z úspešných spôsobov, ako bábätku pomôcť z hľadiska toho, aby bolo v čistej plienočke, je nadojčiť ho z jedného prsníka, prebaliť ho a potom mu ponúknuť druhý prsník, pričom sa sleduje, čo sa udeje ku koncu dojčenia. Buď bábätko zaspinká a potom je dobré mu pomôcť udržať sa v spánku, alebo sa bábätko nadojčí, pustí sa prsníka a v takom prípade je kľúčové čo najskôr mu začať pomáhať zaspať iným spôsobom – nosením, hojdaním, chôdzou s bábätkom na rukách. Ak bábätko zaspinká, znova mu treba pomôcť, aby sa v spánku udržalo (čo napríklad môže zahŕňať pokračovanie v pohybe, aj preto pre mnohé ženy je jednoduchšie starať sa o bábätko v nosiči alebo v šatke), prípadne, ak sa znova začne precitať, pomôže mu znova ponúknuť prsník a nechať ho zaspať.

Je možné vyznať sa v tom, či bábätko na prsníku pije a či pri dojčení získava dostatok mlieka. Odporúčame vám vyhodnotiť dojčenie a jeho výdatnosť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v prípade, že sa skutočne znížila tvorba mlieka a bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Toto by mal byť kľúčový bod pre ďalšie kroky. Pretože niekedy ženy vyhodnocujú, že sa tvorba mlieka znížila z rôznych ukazovateľov, ktoré v skutočnosti neznamenajú, že sa niečo skutočne stalo z s tvorbou mlieka: dobrým príkladom je napr. obava žien, ktoré prestanú pociťovať nalievanie prsníkov medzi dojčeniami – začnú sa obávať, že to je znak zníženia tvorby mlieka. Takisto odsávanie nemá výpovednú hodnotu o tom, čo bábätko reálne vypije z prsníka, bábätká môžu piť z prsníka lepšie ako dokážete odsávačkou odsať. Rovnako samotná dĺžka dojčenia alebo zmena v častosti dojčení nemusí nevyhnutne znamenať, že poklesla tvorba mlieka. A súčasne, z vašej otázky nie je možné vylúčiť ani to, že skutočne je potrebné tvorbu mlieka zvýšiť a že skutočne nie je potrebné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka. Preto najjednoduchšie bude stretnúť sa s poradkyňou a priamo v osobnom kontakte, pri pozorovaní dojčenia, určiť, čo sa deje, či to, čo popisujete, je možné riešiť zlepšením dojčenia a ak áno, určiť najefektívnejší postup.

Ak by skutočne bolo potrebné zlepšiť dojčenie, potom spoločne s poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť situácie, kedy klesá tvorba mlieka.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka, odporúčame vám pokračovať vo zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dieťa sa upokojí len na prsniku