Zácpa

Alena    11.09.2023, 12:29

Dobrý den, dceři je 11 měsíců,( předčasně narozená 33tyden) je převážně více kojena a dokrmuji ji ovoce, zelenina, maso, ovocné šťávy, bílý jogurt.Kombinuji stravu mixovanou s metodou BLW. Před prikrmem ji nakojim pak dokrmim prikrmem a pak ji ještě dokojim. Kojim kdykoliv si řekne a z důvodu zácpy jsem zařadila ještě ovocné šťávy a někdy i trochu vody. Se zácpou se potýká od doby co jsem začala dávat příkrmy. Trvá to i týden co z ní nic nevyjde a přitom některé dny jde vidět jak zkouší tlačit a nic.Poté s pláčem a bolesti tlačí a tlačí až z ní vyjde tuhá šiška nebo bobky. Na doporučení pediatričky jsem ji občas dala glycerinový čípek a stravu upravila, aby nejedla nic co způsobuje tuhou stolici, dávám jí pít ovocné šťávy co si sama odšťavním , příkrmy jsem naředila, kojim třeba i co dvě hodiny, aby aspoň trochu měla více tekutin, ale je to beze změny . Už jsem bezradná a nevím co ještě změnit , či upravit. Děkuji za odpověď.

Milá Aleno,

situácia, ktorú popisujete, nemá súvis s dojčením. Dojčené deti nemávajú problém s vyprázdňovaním, stolica z materského mlieka je za všetkých normálnych okolností riedka a nie formovaná. Takže zmena nastala nie dojčením, ale príkrmami. Vo väčšine prípadov je teda potrebné zmeniť skladbu príkrmov.

Ak chcete zmeniť skladbu príkrmov, poraďte sa s príslušným odborníkom. Vo všeobecnosti môžete urobiť nasledovné opatrenia:

- skúste zabezpečiť, aby mala dcérka dostatočný príjem materského mlieka (ak je to potrebné, nechajte si laktačnou poradkyňou MAMILY skontrolovať pitie bábätka na prsníku - niekedy totiž po zavedení príkrmov poklesne tvorba mlieka a nižší príjem materského mlieka spolu s nižším príjmom tekutín môže byť súčasťou problému, pritom bábätko sa môže dojčiť pomerne často, ale je dôležité vyhodnotiť aj to, koľko mlieka reálne pri dojčení získava)

- vo všeobecnosti zabezpečte dostatočný príjem tekutín, nemusí to byť len voda v pohárik, ale napríklad aj redšie príkrmy či polievky

- zaraďte do stravy dcérky pomleté ľanové semienko, ktoré jej môžete sypať prakticky do každého jedla, toto výrazne pomáha

- sušené slivky či slivková šťava majú tiež priaznivý účinok

- vyhýbajte sa veľkému množstvo potravín, ktoré majú tendenciu stolicu zahusťovaťVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok